Összetörtél egy tükröt? Végre kiderül, hogy miért leszel balszerencsés
Olvass tovább...
Egy kísérlet, amely nem azt eredményezte, amit elsőre gondoltak.
A tükör a világ és társadalmaink egyik legmisztikusabb tárgya, nem is csoda, hogy számtalan fura szokás és megmagyarázhatatlan rituálé is kötődik a tárgyhoz, amelynek a művészetben is komoly hagyománya van. Szimbolikusan az önreflexió eszköze is, egy olyan tárgy, amelynek segítségével saját magunkat látjuk, illetve azt is jobban szemügyre vehetjük, hogy milyenek vagyunk valójában.
A tükör leleplez, többet mutat meg a világból, miközben a valóságot is adja vissza.
A tükör már nagyon régóta az emberiség egyik eszköze, hogy megnézze saját magát. Körülbelül 10 ezer évesek lehetnek az első tükrök, amelyeket őseink használtak. Nagyon sokféle anyagból készült korábban a tükör, obszidiánt csiszoltak meg, rezet fényesítettek. Ám sokszor nagyon könnyen oxidálódtak, így pedig hamar elvesztették hasznukat. A ma is ismert tükör ősét Velencében kell keresnünk.
Olvass tovább...
Korábban sokszor így szerették volna létrehozni a végtelen képet, amely mindig folytatódik, nincs vége. Ám az igazság az, és ezt bebizonyították a tudósok, hogy az egymással szembeállított tükrök nem képes ilyen hatást létrehozni, mivel minden tükröződés egy re sötétebb lesz, ahogy haladunk mélyebbre és mélyebbre. A magyarázat pedig abban rejlik, hogy a tükrök elnyelik a rájuk eső fény egy részét, vagyis annak az energiájának egy részét.
Így pedig egyre sötétebb visszaverődést produkálnak.
De arra megtudták a választ a szakértők, hogy hány visszaverődést képesek produkálni az egymással szembeállított tükrök. Összesen néhány százat tudnak csak produkálni, amely meg sem közelíti a végtelenséget. Az igazság tehát az, hogy egyre sötétednek, bármennyire is úgy tűnnek, hogy a végtelenbe nyúlnak.
Olvass tovább...
(via BBC Science Focus)