Őrült dologra bukkantak a Voyager űrszondák a Naprendszeren túli űrben, a NASA tudósai egyelőre nem értik az egészet
Olvass tovább...
A NASA mérnökei utánajártak a szokatlan jelenségnek, és nagyon úgy tűnik, találtak rá magyarázatot.
November óta folyamatosan értelmezhetetlen üzeneteket küld a Földtől legmesszebb jutó űreszközünk, a Voyager-1 szonda, mely a felbocsátása óta eltelt 46 évben több mint 24 milliárd kilométerre jutott bolygónktól.
A veterán szonda kapcsán a NASA szakemberei is vizsgálódni kezdtek, a mérnökök pedig leolvasták a repülési adatokat, amely a Voyager-1 legfontosabb műszaki információit tartalmazza.
Olvass tovább...
A legfrissebb fejlemények ugyanakkor biztatók, hiszen a szonda egy korábbi parancsra végre dekódolható üzenettel válaszolt, a tudósok pedig abban reménykednek, hogy ezáltal fényt deríthetnek a rejtélyes kommunikációs problémára is. A NASA azonban hangsúlyozta, hogy időbe telik, amíg kiderül, megtalálták-e a megfelelő megoldást a hibára.
Az 1977-ben indított Voyager-1 küldetésének első éveiben elszáguldott a Szaturnusz és a Jupiter mellett, lenyűgöző fotókat készítve a gázóriásokról, majd 2012-ben kilépett a csillagközi térbe. A leghosszabb ideje tartó űrmisszió során a Voyager-1 most a Naprendszerünket védő mágneses mezőn, a helioszférán kívüli körülményeket rögzíti, illetve ezekről küld információkat.
Olvass tovább...
A Voyager-1 jelenlegi távolsága a kommunikációt is jelentősen megnehezíti, lévén 22,5 óra, mire egy rádiójel eljut a szondától a bolygónkra, és ugyanennyi, mire válaszolni tudnak rá a NASA mérnökei. A szonda érzékelőit mindazonáltal a következő években fokozatosan lekapcsolják, hogy a következő években is legyen elegendő energiája legalább a kapcsolatfelvételre.