100 millió forintért már vehetsz egy főzőrobotot a házadba, aki fullosan kiszolgál, mutatjuk, hogy néz ki a mester - videó
Olvass tovább...
A dolog nagyon alaposan dokumentált, az iskolában mégsem tanulunk róla.
Ha azt mondjuk, robotika, a legtöbb ember jellegzetesen modern tudománynak gondolja, ahol a legkorszerűbb matematikai-fizikai-mérnöki tudás segítségével igyekeznek olykor praktikus, olykor kevésbé praktikus dolgokat, robotokat alkotni: az olyan csapatok, mint például a Boston Dynamics, már számtalan videót tettek közzé folyamatosan zajló fejlesztéseikről.
Olvass tovább...
Az eredmények tényleg lenyűgözőek - az a tény azonban már kevésbé ismert, hogy mintegy 1000 évvel ezelőtt az arab sivatagban robotzenekar, robotpincérek, önműködő ajtók és páva alakú szökőkutak is a tájképhez tartoztak. Az információ hihetetlennek tűnik, pedig meglehetősen alaposan dokumentált és igaz: a legkiemelkedőbb személy, akit meg kell a korszakból említenünk, Iszmail Al-Dzsazari.
Olvass tovább...
Iszmail Al-Dzsazari 1136-tól 1206-ig élt, a mezopotámiai területen található Dzsazari városában, az ott uralkodó Artuqid dinasztia tagja volt. Munkásságról leginkább egyik fennmaradt könyvéből, a Mechanikai tudás könyve című művéből (eredeti címe: كتاب في معرفة الحيل الهندسية, latin betűkkel: Kitab fi ma'rifat al-hiyal al-handasiya) tudunk. Az egykori muszlim tudóst, feltalálót, polihisztort bizony minden joggal tekintik a robotika atyjának, könyvében ugyanis olyan találmányok leírását olvashatjuk, amitől egy középkori sci-fibe képzelhetjük magunkat.
A könyvben csak olyan tárgyak leírása található meg, amit Iszmail maga épített meg. A könyv egy jelentős részét nem is konkrét találmányok, hanem a találmányok alkotóelemeiül szolgáló különböző kis alkatrészek teszik ki: különböző tengelyek, emelőrendszerek, fogaskerekek, sebességszabályzók és különböző mechanikus kontrollerpanelek leírását tartalmazza.
Már a használt elvek olvasása is megdöbbentő, azonban a különböző így feltalált tárgyak még bámulatba ejtőbbek: napjainkban az egész világ csodájára jár, ha bemutatnak Japánban egy éttermet robotpincérekkel - de az 1100-as években Arábiában már volt tea és víz felszolgálásra képes, emberformájú "automaton", akárcsak a nemesek ámulatba ejtésére tervezett úszó robot-zenekar, ahol különböző karok állításával a játszott zenét is könnyen meg lehetett változtatni.
Lévén hogy a terület ahol élt sivatagos volt, a különböző víz-emelő szerkezetek szintén kiemelt helyet kaptak a könyvben: tartalmazza például egy modern WC-khez hasonló lehúzó-mechanizmussal rendelkező, emberalakú robottal teljessé tett kézmosó-tisztálkodó berendezés leírását, valamint egy páva formájú szökőkútét is.
Az interneten sok oldalon szedték össze Iszmail Al-Dzsazari tanulmányait, amik a mai szemmel éppen olyan ámulatba ejtőek, mint annak idején lehettek, édemes alapossan tanulmányozni a "robotika atyjának" munkásságát.