Hiányos a magyar ABC, kimaradt az egyik leggyakoribb magánhangzó belőle, pedig még ma is használjuk
Olvass tovább...
Vajon neked sikerül rájönnöd, hogy kell kiejteni?
A magyar ábécé összesen 44 betűből áll, akik magyarul beszélnek, magyar szavakat alkotnak és mondatokkal közlik a mondandójukat, azok ezekből a betűkből tudják összeállítani azokat a szerkezeteket, amelyekkel mondandójukat tudják közölni.
Íme a lista:
A, Á, B, C, Cs, D, Dz, Dzs, E, É, F, G, Gy, H, I, Í, J, K, L, Ly, M, N, Ny, O, Ó, Ö, Ő, P, Q, R, S, Sz, T, Ty, U, Ú, Ü, Ű, V, W, X, Y, Z, Zs
A nyelvnek vannak szabályai is, így például a betűrendbe sorolást is meg kell tanulnunk egyes esetekben, hogy mik követhetik egymást az egyes szituációkban.
Ám a nyelv változik folyamatosan, és a régi magyar szavak helyett bejönnek újak is folyamatosan, miközben még az ABC-be sem kerülnek be olyan kifejezések, amelyeket korábban használtunk, ilyen például a zárt e. A zárt ë a magyar köznyelv egyetlen írásban általában nem jelölt magánhangzója. Pedig a statisztikák szerint amúgy nagyon sokszor használjuk, kicsit különbözik is a nyílt e-től. A statisztikák szerint az ötödik leggyakrabban használt magánhangzó a magyarban az a, az e, az i és az o után.
Ám ennél is érdekesebb, hogy vannak olyan régies magyar betűk, amelyek nincsenek benne a magyar ABC-ben, ezek pedig majdnem kétszer annyian vannak, mint amennyi betűt tartalmaz a magyar ABC. 85 ilyen régies magyar betű található fent több listán is.
Szóval ti tudjátok, hogy kell ezeket helyesen kiejteni?
Itt van például a nÿ, ami annyit tesz, hogy nyi vagy az ua, ami ó, vagy éppen a gj, ami gy. Így például a Guary, a Legánÿ vagy éppen a Bágjoni családnevek.
De vajon ezt tudod-e hogy kell ejteni?
Thewrewk
Ez internetszerte az egyik olyan szó, amelyre sokan találgatnak, de nem jönnek rá,
Olvass tovább...