Rég elveszett maja maradványokra bukkantak, a régészek nem hittek a szemüknek
Olvass tovább...
Nagy rejtély az, hogy valójában miért éreznek furcsa szagot az űrben az asztronauták.
Az évek során az űrhajósok megtapasztalhatták, hogy valójában milyen illat is van a világűrben. Forró fémhez, égett húshoz, égett süteményekhez, elhasznált puskaporhoz és fémhegesztéshez hasonlították, de a legtöbben mégis valami egészen mást éreztek.
Olvass tovább...
A szakértők egyik elmélete szerint ez a Nap ultraibolya sugarainak eredménye, amelyek kémiai reakciót váltanak ki a Nemzetközi Űrállomás körül lebegő oxigénnel. A másik, hogy csillagrobbanásokból származik. Amikor a csillagok úgymond meghalnak, nem kellemes illatú molekulákat hoznak létre, amelyek policiklusos aromás szénhidrogénekként ismertek, amelyek szénben, élelmiszerben és olajban található. De Miranda Nelson, a NASA houstoni Johnson Űrközpontjának Mission Control űrséta-repülési irányítója szerint mindkét lehetséges magyarázatból hiányoznak a hivatalos tanulmányokból származó adatok - írja a Daily Star.
Olvass tovább...
Ofek Birnholtz asztrofizikus felvilágosított mindenkit, hogy senki sem lélegezte be közvetlenül az űrszagot, az űrhajósok űrhajókban, szkafanderekben és űrállomásokban védik magukat, mivel a közvetlen expozíció természetesen megölné őket. A szkafanderek általában műanyagszagúak, de amikor az űrsétáról visszatérve az asztronauták levették a sisakjukat, többször panaszkodtak arra, hogy rendszeresen furcsa szagot éreztek.
A legjobb leírás, amit tudok, az az, hogy meglehetősen kellemes, édes fémes érzés. Eszembe jutott a főiskolai nyaraim, amikor órákon át dolgoztam egy ívhegesztő fáklyával, hogy megjavítsam a nehéz felszereléseket egy kis fakitermeléshez. Kellemes édes illatú hegesztési füstre emlékeztetett. Ez az űr illata
- írta az egyik blogbejegyzésében Don Pettit, az Egyesült Államok űrkutatási hivatalának egyik űrhajósa.
Az igazságot a hétköznapi ember soha nem fogja megtudni, de már így is sokat tudunk a világűrről.