Felfoghatatlan látvány - jéggé fagyott egy egész város, mintha egy katasztrófa filmbe csöppentünk volna
Olvass tovább...
Jégverem a sivatag közepén? Elképesztő mikre voltak képesek őseink.
A sivatag olyan környezet, amely rendkívül száraz és kevés növényzet található benne. Általában meleg és napos, de igen alacsony csapadék mennyiség jellemzi. A hőmérséklet a nappali órákban rendkívül magas, míg az éjszakák dermesztően hűvösek lehetnek. A talaj általában homokos vagy kavicsos, és a vízhiány miatt nagyon szegényes. A sivatagokban kialakulhatnak dűnék, sóstavak, sziklás területek. Az élet az itt élő növények és állatok számára kihívásokkal teli, és sokan az extrém körülményekhez kell, hogy alkalmazkodjanak.
Az Iránban szétszórtan található építmények ősi hűtőszekrényként működtek, és egy hűtőrendszer használatával megőrizték a jeget egész évben. A Yakhchāl, aminek perzsa fordításban "jégverem" a jelentése, egy jellegzetes kupolás alakú építmény, amely egy óriási földalatti tárolóteret rejteget. A vastag, hőálló anyagokból készült Yakhchāl az elpárologtatáson alapuló hűtőrendszerrel működött.
Olvass tovább...
A természetes klímával harmonizálva a hideg levegő a talp bejáratokon át áramlott be, míg a kúp alakú tervezet a meleg levegőt a csúcson elvezette. A jégtárolási folyamat sekély tavakban kezdődött, amelyeket éjszaka friss víz-átkelő csatornák töltöttek fel. A napsugarak elleni védelemre szolgáló falak árnyékolása alatt a tavak a téli éjszakákon megfagytak. Az így előállított jeget aztán átköltöztették a Yakhchālba, amelyet helyi anyagok, mint például a vályog, agyag, tojásfehérje, kecsketakaró, citromlé és vízzáró malter alkalmazásával készítettek. Ezek a rendkívüli építmények fontos szerepet játszottak az ételek, italok megőrzésében, és talán a hőszigetelésben is a forró nyári hónapokban. 129 az ősi hűtőről tudunk, ami a perzsa nép zsenialitását jelzi.
(Forrás: ancientorigins)