Katasztrófát sejtető, gigantikus élőlény emelkedett ki a tenger mélyéből, a búvárok megrökönyödtek
Olvass tovább...
Hirtelen szóhoz sem jutott a látványtól, abban sem biztos, hogy ez normális.
A napokban felkavarta az osztrákokat egy helybéli nő posztja, amiben megörökített egy elképesztő jelenséget a víz tetején lebegni. A nő a Twitteren osztotta meg a medúzanyüzsgésről készült fotóját, kérdezve a többi felhasználótól, hogy szerintük ez normális-e.
Nadja Hahn, az Ö1 újságírója saját bevallása szerint közel két évtizede evez a bécsi Duna-szakaszon, de még soha nem látott ott medúzát – írja az Oe24.at. Az osztrák lap azt írja, hogy a legtöbb medúzafaj tényleg a tengerben él, van néhány olyan faj is, amelyik Ázsiából érkezett, kedveli az édesvizet és mostanra már Közép-Európában is őshonosak.
Olvass tovább...
Az újságíróhölgy által fotózott fajták viszont ritka természeti látványosságnak számítanak, mert legalább 25 fokos meleg vízre van szüksége ahhoz, hogy látható medúzává fejlődjenek. Ezeket a példányokat rajba rendeződve pedig nagyon is lehet látni a Dunában, valószínűleg azért, mert extrém meleg időjárás jellemzi a térséget.
Ich rudere seit 17 Jahren in der Kuchelau in Wien. Quallen haben wir dort noch nie gesehen. Was hat das zu bedeuten? Ist das normal? Was sagen die Wissenschaftler unter euch? pic.twitter.com/w0hELkxk18
— Nadja Hahn (@nadjasnews) July 23, 2023
A tengeri élőlények közül talán semmi sem olyan különleges és rejtélyes, mint a medúzák. Ezek az elbűvölő és gyönyörű állatok a világ különböző vizeiben megtalálhatók, és hihetetlenül sokszínű formában léteznek.
Ezeknek a különleges tengeri lényeknek a megjelenése is sokféle lehet. A jellegzetes medúzatest felső részén, az úgynevezett "domborításon" belül, átlátszó zselészerű anyag található, ami megadja a testük egyedi kinézetét. Ezen a "dombon" helyezkednek el a medúza testét alkotó csápok, amelyek különböző hosszúságúak és vastagságúak lehetnek.
A rajokban való úszás a medúzák körében meglehetősen ritka jelenség. Mivel a medúzák többségének nincsen aktív úszószerve, mint például az uszony, nem tudnak könnyedén mozogni és irányt változtatni a vízben. Ezért legtöbbjük passzív úszóként él a tengeri áramlatok segítségével. Azonban néhány medúzafaj ismert a rajokban történő úszásról, különösen a világ trópusi és meleg tengereiben. Ezek a rajok elképesztő látványt nyújtanak, ahogy szinte egyszerre mozognak a vízben. Valami ilyesmit láthatott a fent említett hölgy is, amit egy fotón sikerült megörökítenie az utókornak.