Rejtélyes lakás van a Budai Váralagútban, de ki lakik benne? Feltárulnak az ikonikus épület titkai
Olvass tovább...
Találmánya forradalmasította az írást, nélküle még mindig sokak keze lenne maszatos.
A magyarok intelligenciája és csavaros észjárása méltán híres szerte a világban. Se szeri, se száma azoknak a kiváló tudósoknak és világot előmozdító találmányoknak, melyek valamilyen formában hazánkhoz kötődnek. Akadnak sajnos olyanok is közöttük, akik bár egészen páratlan eredményeket értek el és bizonyos találmányaikat egészen a mai napig mindenki használja, nevüket mégis méltatlanul kevesen ismerik. Közéjük tartozik a kalandos életúttal bíró zseniális Bíró László József is.
Az 1899-ben eredetileg Schweiger László József néven született fiatalember, igazi nyughatatlan lélek volt, akit mindig hajtott az alkotói vágy. A századelő varázslatosan nyüzsgő Budapestje ösztönzőleg hatott rá és mielőtt végleg elkötelezte volna magát a feltaláló pályával, sok más területen is próbára tette a tehetségét.
Olvass tovább...
Foglalkozott grafológiával, festészettel, autóversenyzéssel, ráadásul újságíróként is komoly elismertségre tett szert. Olyan népszerű és jónevű lapoknak dolgozott, mint a Pesti Napló, illetve a Pesti Hírlap, ahol Babits Mihály és Móricz Zsigmond írásai is megjelentek. A budapesti Fészek Művészklubban pedig Molnár Ferenc, valamint Heltai Jenő társaságának megbecsült tagja volt.
Legnagyobb találmányának, a golyóstollnak az ötlete valószínűleg pont az újságírói munkája kapcsán merülhetett fel benne. A korábban használt töltőtoll – illetve az annál is régebbi mártogatós toll, vagy lúdtoll – használata nem volt igazán kényelmesnek mondható, ráadásul könnyen összemaszatolhatta magát az ember írás közben. Mivel munkája során sokszor járt nyomdákban, felmerült benne egy egészen újszerű íróeszköznek a gondolata, ötletét pedig hamarosan a gyakorlatban is megvalósította. Az elképzelés lényege leírva nagyon egyszerűen hangzik: a festékkel töltött csövecske végén egy forgó golyó juttatja papírra a tintát. Ehhez persze arra a felismerésre is szükség volt, hogy a nyomdászatban használt tinta gyorsabban szárad a töltőtollakban alkalmazottnál, így a papír szárazabb marad és nem piszkolódik annyira írás közben.
Olvass tovább...
Korábban is voltak már hasonló elven működő íróeszközök, de valami gond mindegyikkel akadt. Saját találmányának tökéletesítése sem ment persze egyik napról a másikra, hosszabb időre volt szüksége, de végül 1938-ban sikerült Magyarországon bejegyeztetnie szabadalmát. Sajnos a történelem, mint oly sokszor, most is közbeszólt és a náci birodalom térnyerésének köszönhetően munkáját végül szülőhazájától távol kellett befejeznie.
Egy rövid, Párizsban töltött időszakot követően Argentínába költözött, ami később új hazájává is vált. Végül a ma ismert golyóstoll szabadalmát is itt nyújtotta be 1943-ban. Ezzel a munkájával vívta ki magának a legnagyobb elismerést, azonban, ahogyan arról a Múlt-kor is írt, valódi polihisztorként ennél sokkal több találmány kapcsolódik nevéhez. Már az 1930-as években megalkotott egy jól működő automata váltót gépkocsikhoz és egy mosógépet, valamint a ma ismert golyós dezodorok feltalálása is az ő nevéhez fűződik.
A golyóstoll igazi sikertörténet lett, amely a hírnév és megbecsültség mellett nagyon komoly bevételt is hozott számára. Az új íróeszköz nagyon sok nyelvben egészen a mai napig az ő nevét viseli, angolul például a golyóstollat "Biro-pen"-nek, franciául pedig "biron"-nak is nevezik. Buenos Airesben hunyt el 1985-ben. Argentínában akkora becsben áll egészen a mai napig, hogy születésnapja, szeptember 29. az Argentin Feltalálók Napja.