2000 éve kódolt üzenetet és felkavaró tárgyakat találtak az ókori Egyiptomból
Olvass tovább...
Elsőre meg sem lehet mondani róla, hogy ez egy hangszer.
Egy Vietnamban talált szokatlan szarvasagancs lehet az egyik legrégebbi vonós hangszer, amelyet Délkelet-Ázsiában valaha is feltártak. A Mekong folyó mentén a lelőhelyen felfedezett, 2000 éves hangszer egyhúros hárfára hasonlít leginkább, és a Vietnámban ma is használatos összetett hangszerek dédszülője lehetett - írja az IFL Science.
A lelet egy 35 centiméter hosszú szarvasagancs-darabból áll, amelynek egyik végén egy lyuk van egy pöcöknek, amelyet valószínűleg a húr hangolására használtak, mint a gitár tetején lévő csavarokat használjuk ma. Bár a húr már régen lekopott, a tárgyon egy híd is található, amelyet talán a húr megtámasztására használtak.
Olvass tovább...
Az Ausztrál Nemzeti Egyetem és a vietnami Long An Múzeum régészei, nemrégiben egy új tanulmányban ismertették a lenyűgöző tárgyakat, és arra a következtetésre jutottak, hogy szinte biztosan egy húros hangszerről van szó, amelyen pengetve játszottak.
"Nincs más magyarázat a használatára, ami értelmes lenne"
- mondta Fredeliza Campos, az ANU vezető kutatója és PhD-hallgatója.
Az agancs valószínűleg egy szambar szarvasból vagy egy indiai disznószarvasból származik, két olyan fajból, amelyek Délkelet-Ázsia szárazföldi részén őshonosak. A csapat 2000 évesre datálta a tárgyat, amely a Mekong folyó mentén fekvő vietnami pre-Óc Eo kultúrából származik,.
"Ez a húros hangszer, vagy akkordofon az egyik legkorábbi példája az ilyen típusú hangszereknek Délkelet-Ázsiában. Betölti a régió legkorábbi ismert hangszerei - a litofonok vagy kőütőlemezek - és a modernebb hangszerek közötti űrt"
- tette hozzá Campos.
Kép forrása: IFL Science
Bizonyítékok utalnak arra, hogy számos ősi kultúrának gazdag és szép zenei kultúrája volt, de ez gyakran kimaradt a régészeti feljegyzésekből.
Az ókori Görögország például az ókori történelem egyik legtöbbet tanulmányozott része, és tudjuk, hogy a zene fontos szerepet játszott a kultúrájukban, amit a számos olyan műalkotás is bizonyít, amelyeken hangszereket pengettek. Azt azonban, hogy milyen hangzású volt a zene, "őrjítő rejtélyként" írják le.
Hogy jobban megértsék az ősi Vietnam zenei kultúráját, a kutatók átnézték a területen talált több mint 600 csontlelet katalógusát. Elemzésük szerint ez a megformált agancs illik a képbe, és a korabeli vietnami hangszerek, például a K'ný megjelenését mutatja.
"A K'ný egy egyhúros vonós hangszer, amelyet húros hangszereknél egyedülálló módon a játékos szája irányít, amely egyben rezonátorként is működik. A hangok és hangszínek széles skáláját képes megszólaltatni, sokkal többet például, mint a zongorán gyakran hallható kromatikus skála"
- egészítette ki a rendkívüli felfedezéssel kapcsolatos megállapítását Campos.
Olvass tovább...