67 éve fotózták le a Marsot először, mai szemmel is megindító a látvány
Olvass tovább...
A NASA marsi projektje elképesztő izgalmakat tartogat számunk az elkövetkező jó pár évben. Apró részekben jönnek a jobbnál jobb hírek a tudományos világ számára.
Az elmúlt időszakban rengeteg hír foglalkozik a NASA marsi projektjével, az érdeklődés pedig egyre csak fokozódik. Szinte minden nap kapunk már valamiféle hírt a lassan popkulturális ikonná váló Perseverance marsjáróról vagy éppen a Curiosity-ről. Előbbi azért is izgalmas, mivel a Jezero-kráterben az egykor létezhetett marsi életet kutatja, erre keres bizonyítékokat.
De nemcsak ez az a projekt, amely a NASA-t és a tudományos világot lázban tartja, hiszen már rengeteg hír jelenik meg azzal kapcsolatban is, hogy előbb vagy utóbb bizony fontos kutatói bázis létesülhet a vörös bolygón, ahová szakértők is érkezhetnek. Ám először is ennek a körülményeit kell megteremteni.
Olvass tovább...
A Perseverance épp ennek érdekében egy nagyon fontos szuperkütyüt is magával vitt a Marsra, ez egy olyan szerkezet, amely képes a marsi légkörben lévő szén-dioxid felhasználásával oxigént termelni. A Moxie munkája elképesztően fontos, ez pedig egy óriási örömhír a jövőbeli űrmisszió számára. A HVG által is idézett DigitalTrends beszámolója szerint a Moxie-nak nemrégiben sikerült rekordot döntenie, hiszen nemrégiben óránként már közel 11 gramm oxigént állított elő óránként. Ez persze nem hangozhat úgy, mintha mindne készen állna arra, hogy emberek számára a Moxie már egy olyan környezetet tud teremteni, ahol nagyon könnyen juthatnak a Marson „készül” oxigénhez,
ám a szuperkütyü bebizonyította, hogy a technológia igenis működőképes, és a jövőben számíthat rá a NASA.
Olvass tovább...