promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Aranynak hitt tömböt őrizgetett egy férfi, aztán kiderült, hogy sokkal értékesebb dologról van szó

Aranynak hitt tömböt őrizgetett egy férfi, aztán kiderült, hogy sokkal értékesebb dologról van szó

Borítókép:  ScienceAlert.com
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

David Hole, egy ausztrál kincsvadász a Melbourne melletti Maryborough Regionális Parkban korzózott a fémdetektorával felfegyverkezve, amikor valami igazán szokatlanra bukkant. 

Miután a kezében lévő szerkezet elkezdett ritmusosan sípolni, a férfi megpillantott alatta egy vörösesen tündöklő sziklát, amely sárga agyagban nyugodott. Gondolt is egyet, felkapta és hazavitte, hiszen úgy vélte, aranyrögre lelhet a szikla belsejében – írja a Science Alert

Maryborough vidéke amúgy is gazdag a ritka nemesfémben, hiszen ezen a környéken tetőzött a 19. században az úgynevezett ausztrál aranyláz. Minden lehetséges praktikát bevetett az ügy érdekében: próbálkozott kőfűrésszel, sarokcsiszolóval, fúróval, de még savval is, azonban minden próbálkozása hiábavaló volt, hiszen nem tudta feltörni a sziklát.

Pár évvel később kiderült, miért járt sikertelenül, miután megmutatta kincsét egy múzeum kutatóinak. A rejtélyes kő nem más volt, mint egy meteorit. 

„A jellegzetes faragott, gödröcskés külseje a sziklának akkor keletkezett, amikor áthasított a légkörön. Kívülről megolvadt, a légkör pedig átformázta. Jó pár követ vizsgáltam már, amelyre azt hitték korábban az emberek, hogy meteorit, így ez a történet különösen érdekfeszítő"

– nyilatkozta a felfedezésről Dermot Henry, ausztrál geológus. Hozzátette azt is, hogy 37 esetből csupán 2 kő bizonyult ténylegesen meteoritnak.

Kutatók publikáltak egy tudományos cikket is a meteorittal kapcsolatban, amelyben górcső alá vették a 4,6 milliárd éves sziklát. Nem kevesebb, mint 17 kg-ot nyomott, és végül gyémántfűrésszel sikerült egy apró szeletet levágni belőle, amelynél kiderült, hogy meglepően magas vastartalma volt. A felnyitás után láthatóak voltak a fémes ásványok kristályos cseppjei, amelyeket kondruloknak neveznek. 

Forrás: Science Alert

A meteoritok biztosítják az űrkutatás legolcsóbb formáját. Visszarepítenek minket az időben, támpontokat adnak nekünk a Naprendszer kialakulásával, alakjával és kémiájával kapcsolatban"

– tette hozzá Henry. 

Később kiderült az is, hogy az említett meteorit nagy valószínűséggel a Mars és a Jupiter közötti aszteroidaövből származik, és olyan aszteroidák lökhették ki onnan, amelyek egymásnak ütköztek. Úgy saccolnak a kutatók, hogy kb. 1889 és 1951 között érkezhetett a bolygónkra a szikla.

A David Hole által felfedezett rejtélyes kődarab jelenleg az ausztrál Museums Victoria tulajdonát képezi.