promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mindenki rosszul használta eddig az öntapadós jegyzetlapot, erre egy srác mutatott rá, és teljesen igaza van

Mindenki rosszul használta eddig az öntapadós jegyzetlapot, erre egy srác mutatott rá, és teljesen igaza van

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Nem úgy kell leválasztani a tömbről, ahogy a többség szokta.

Magyarországon is post-it néven emlegetik azt az öntapadós jegyzettömböt, amelynek a lapjaira hasznos feljegyzéseket, üzeneteket írhatunk. Ráadásul felbiggyeszthetjük őket a hűtőszekrényre, vagy egy parafatáblára, esetleg könyvjelzőként is használhatjuk.

Ahogy nápolyiból is van eredeti (Manner), úgy a post-it-nek is létezik prototípusa, amely kanárisárga színű volt, és 76×76 milliméteres. Egy Art Fry nevű férfi találta ki, mégpedig kollégája, Spencer Silver találmányára alapozva.

A kémikus Silver fejlesztett ki egy olyan ragasztóanyagot, amely rendkívül alacsony tapadásúnak bizonyult, ezért eleinte azt hitték, hogy hasznavehetetlen. De aztán rájöttek, milyen szuper tulajdonság ez, hiszen a bekent papír újrafelhasználhatóvá válik általa.

Így került piacra 1977-ben a post-it, amely a nyolcvanas években valóságos diadalútba kezdett, és ez mind a mai napig tart. Könnyen elképzelhető azonban, hogy a vásárlók többsége eddig teljesen rosszul használta, amint arra egy Ali Abdaal nevű srác a közelmúltban rávilágított.

A post-it talán legnagyobb problémája az, hogy hajlamos felgöndörödni, ami utána megnehezíti az olvasást. De éppen azért hajlik fel, mert rosszul használjuk a jegyzetlapot: nem úgy kell leválasztani a tömbről, hogy utoljára a ragacsos részt húzzuk le róla, hanem oldalról kell „letépni”, és így sík marad a felülete.

Az okos trükköt ezen a TikTok-videón is meg lehet tekinteni, és mostantól már mindenki jól használhatja a kedvenc post-it-jét:

@aliabdaal I was today years old when I realised I’ve been using postits all wrong #fyp #lifehackvideo #lifehackstiktok ♬ Funk It Up - Official Sound Studio