Tényleg másképp szexeltek az ókori rómaiak, mint a mai emberek?
Olvass tovább...
Négy régészcsoport végzett ásatásokat a területen, aztán rájöttek, hogy ugyanazt a települést kutatják.
A Római Birodalom az ókorban évszázadokon keresztül uralta az akkor ismert világ nagy részét, nyugati felének az 5. században bekövetkezett bukása pedig új időszakot nyitott az emberiség történetében: megkezdődött a középkor.
Természetes, hogy egy ilyen sokáig fennmaradt, nagy hatású civilizáció kimeríthetetlen forrást jelent a kutatók, régészek számára. Az azonban mégis meglepő, hogy a közelmúltban egy monumentális, elfeledett római város maradványaira bukkantak Spanyolországban.
Olvass tovább...
A vicces az egészben az, hogy négy archeológuscsoport több mint egy évtizede végzett már ásatásokat négy különböző helyszínen, és csak utána jöttek rá, hogy ugyanazon a gigantikus kiterjedésű, ám feledésbe merült település feltárásán munkálkodnak.
A kicsiny Artieda falucska az Ibériai-félsziget északkeleti részén, a Pireneusok közelében található. Eddig alighanem csak kevesek hallottak róla, most azonban világhírnévre tehet szert, hiszen tőle mintegy másfél kilométernyire északnyugatra bukkantak rá az eddig ismeretlen ókori városra.
Olvass tovább...
A 10 hektáros ásatási területen már két nagyobb utcát tártak fel, illetve járdákat és csatornákat. Előkerült egy márványból készült kéztöredék is, vélhetően egy olyan köztéri alkotás része, amely a mozaikokkal díszített termálfürdő közelében állhatott.
Izgalmas kérdés, hogy mikorra datálható a rejtélyes római település. A régészek szerint az 1. és 5. század között létezhetett, vagyis a Nyugatrómai Birodalom bukásával érhette el a végzete. A szakemberek abban bíznak, hogy a nekropolisz sírköveinek megvizsgálásával több rejtély is feltárul, egyelőre azonban fogalmuk sincs arról, melyik lehetett ez a kétségkívül jelentős település.