Hogyan hat a gyerekekre a maszkviselés? Szükséges egyáltalán?
Olvass tovább...
Svédország azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az első perctől kezdve viszonylag lazán kezelte a covid járványt. Most pedig minden korlátozást fel akarnak oldani.
A legtöbb ország komoly korlátozásokkal, kijárási tilalommal és kötelező maszkhasználattal kezelte a covid járványt. Svédország viszont sokkal lazábban vészelte át a vírust, ami miatt a „svéd különleges út” sok figyelmet kapott világszerte.
Nem minden diákot küldtek otthoni oktatásra. Sok üzlet nyitva maradt, és éttermekbe is lehetett látogatni. A maszk sem volt kötelező, csak ajánlott. Egyesek számára ez tűnt a megfelelő stratégiának, mások viszont nagyon nem örültek neki.
Február 9-től pedig szinte minden korlátozást feloldanak.
„A járvány még nem ért véget, de egy teljesen új szakasz elején járunk”
– mondta Magdalena Andersson miniszterelnök.
Mivel különféle tanulmányok kimutatták, hogy az omikron variáns kevésbé súlyos betegségekhez vezet, bár a fertőzések száma továbbra is magas, de az intenzív osztályon kezelt betegeké változatlan, így már nem tartják fontosnak a korlátozásokat.
Svédországban a tizenkét éven felüliek több mint 83 százaléka kapott már két adag vakcinát. A felnőtt lakosság mintegy fele pedig már felvette a harmadik oltást is.
A lazítás jövő hét szerdán lép életbe. Eszerint megszűnik a bárok és éttermek korábban 23 órától érvényes bezárása, a rendezvények látogatásának korlátozása, és az oltás igazolásának kötelezettsége zárt térben. A kormány fel kívánja oldani azt az ajánlást is, hogy a tömegközlekedési eszközökön csúcsidőben maszkot érdemes viselni.
Olvass tovább...
De hogyan boldogultak két év alatt?
Országosan több mint 16 ezren haltak meg a koronavírus miatt a járvány kezdete óta. A második és harmadik hullámban, 2020 végén és 2021 elején az országban nagyon magas volt a fertőzések száma és a halálozási arány a többi európai országhoz képest.
Az egészségügyi felügyelőség 2020. novemberi vizsgálati jelentése a járvány első hullámáról megállapította, hogy a halottak igen nagy része 70 évnél idősebb volt.
A svédek bezárásmentes útja gazdaságilag sem volt különösebben sikeres. Ennek oka egyrészt a fogyasztás jelentős visszaesése volt, másrészt sok cég küldte el így is a dolgozói egy részét. Az erősebb visszaesést csak széles körű állami támogatással lehetett megakadályozni. 2020 végén harmadával magasabb volt a munkanélküliségi ráta, mint az előző évben.
Ez a stratégia valószínűleg magasabb számokhoz vezetett Svédországban, mint amennyi komolyabb lezárásokkal lett volna. A járványhelyzetre való felkészülés a kórházakban sem volt megfelelő. A svéd oltási stratégia viszont kielégítő a tudósok szerint.
Olvass tovább...