Kvíz: jól ismered Magyarország kriptid-történelmét? Ezeket a magyarok 99,9%-a nem tudja
Olvass tovább...
Félelmetes történet.
Ez az egyik leghíresebb magyar legenda egy gyerekről, aki egész életében a magyar vadonban élt, majd találkozott a civilizációval, meg a rengeteg szörnyűséggel, ami együtt jár az emberek világával. A magyar Maugli története majdnem 300 éve tartja lázban a Hanságba látogatók fantáziáját. Istók története pedig a magyar popkultúrában is jelen van, méghozzá egy színdarab formájában.
2015-ben a Nemzeti Színházban jászották az Éden földön című darabot, ami Hany Istók legendájáról szól.
A történet szerint 1749-ben halászok egy csoportja a Hanságban található Király-tó mocsaras részein egy fiút talált, akinek úszóhártyákfeszültek a lábújjai között, és nem tudott beszélni, bármit is kérdeztek tőle, ő néma maradt. A korabeli leírások szerint a 8-10 év körüli gyerek teste alkalmazkodott a vízi életmódhoz is, bőre megvastagodott, testét szőr borította.
A közeli várba vitték, ahol egy évig élt, de nem bántak jól vele, nem tudták elfogadni a kinézete miatt, ezért rengeteg konfliktusba keveredett. Inkább elmenekült, és újra visszament a vadonba.
A legendát Jókai Mór is megörökíti a Névtelen vár című regényében. A fenti kép is a műből készült filmből való. De Jókai korabali visszaemlékezésekre támaszkodott, amikor a sztorit belefűzte a nagy művébe.
Így Hany Istók legendája örökké a fikció és a valóság határán fog táncolni.
Hany Istók történetét a helyiek annyira szívükön viselik, hogy róla elkeresztelt fesztivált is rendeznek, sőt, tanösvény is viseli a fiú nevét, ahol a legendát is belefűzve a tanulásba mesélnek a gyerekeknek a lápvilág életéről.
Olvass tovább...