Csábító veszély: méregkék lesz nyáron a tajvani tenger – videó
Olvass tovább...
Hiába hívták fel a figyelmet a helyiek a furcsa jelenségekre az oroszországi Kamcsatka félszigeténél. Alig egy hónap alatt a vízi élővilág 95 százaléka elpusztult.
A Távol-Keleti orosz régióban először csak a szörfösök figyeltek fel arra, hogy a vízben valami nincsen rendben. Bőrüket és a szemüket is csípte a víz, majd a helyiek panaszkodtak arra, hogy fókák és polipok tetemei lepték el a partot.
A vizsgálatok azonban túl későn kezdődtek meg, így mire a végére értek a vízi élővilág 95 százaléka elpusztult. A probléma forrása egy, még a szovjet időkből maradt tároló lehet, melyből mérgező anyagok szivároghattak a tengerbe.
„Csupán alig néhány nagytestű hal, valamint pár rák marad, de ők is nagyon alacsony számban”
– számoltak be a természetvédők a kamcsatkai kormányzónak.
Olvass tovább...
A WWF oroszországi szervezete szerint semmiképpen sem olajról van szó, hanem egy átlátszó mérgező anyagról, ami a vízben gyorsan és könnyen oldódik. Olyannyira erős szerről lehet szó, mely képes akár égési sérüléseket is okozni a vízben fürdőzőknek és sportolóknak.
„A legkézenfekvőbb válasz a szennyezés forrására a Kozelszkij vegyianyag-tároló”
– mondta kedden egy kutató.
A tárolóban – melynek nincsen törvényes tulajdonosa – rovarírtókat és egyéb mérgező anyagokat raktároztak a hetvenes évek végén. Az orosz Greenpeace szerint összesen 108 tonna mérgező anyagot tároltak a létesítményben.