promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Az ausztrál őslakosok már több mint 2000 éve termesztettek banánt

Az ausztrál őslakosok már több mint 2000 éve termesztettek banánt

Borítókép:  valószínűleg így nézhettek ki a Mabuyag-szigeti őslakosok. Forrás: AFP/Torsten Blackwood.
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A 2145 éves leleteket – banán-mikrokövületeket, kőszerszámokat, faszenet és támfaltöredékeket – az ausztrál kontinenstől északra, a Torres-szoros egy kicsiny szigetén tárták fel ausztrál régészek.

„Kutatásunk azt mutatta meg, hogy a Mabuyag-szigeti őslakosok bonyolult és sokoldalú növénytermesztést folytattak legalább 2000 évvel ezelőtt”

– mondta el a BBC-nek Robert Williams, az Ausztrál Nemzeti Egyetem és a Sydney-i Egyetem tudósaiból álló kutatócsoport vezetője.

Történelmi szempontból eddig úgy tekintettek a Torres-szorosra, mint a növénytermesztő új-guineai őslakosok és az ausztráliai, vadászó-halászónak bélyegzett bennszülöttek közötti választóvonalra.

„Az eredmények azonban azt mutatják, hogy a két régió között a szoros inkább a növénytermesztési eljárások »hídja vagy szűrője« volt”

– folytatta Williams.

A földművelés rendszere a korabeli helyi táplálkozási szokásokat tükrözte, melyek jellemző alapanyagai a jamgyökér, a taró és a banán.

Széles körben elterjedt nézet szerint Ausztrália és a Torres-szoros őslakosai nomád vadászó-gyűjtögető népek voltak, amikor a brit gyarmatosítók megérkeztek. Történészek szerint azért tagadják a britek az őslakos mezőgazdaság bizonyítékait, mert így arra hivatkozhatnak, hogy a területen nem élt letelepedett lakosság.

Ausztráliában nem örvend nagy ismertségnek az őslakosok földművelése, az elmúlt évtizedben zajló kutatás azonban ráirányította a figyelmet a gyarmatosítás előtti ausztrálok mezőgazdasági, technikai és építési tevékenységére – írja összefoglalójában a távirati iroda.