400 kiló hús, szőr és izom: ők a világ legnagyobb kutyái – videó
Olvass tovább...
Mi zajlik a kutya agyában, amikor az ember beszél hozzá? Erre a kérdésre adtak választ magyar kutatók. A felfedezés azért is hasznos, mert segít megérteni, hogy milyen lépések vezethettek a beszéd kialakulásáig az evolúció során.
Az már korábban ismert volt a kutatók számára, hogy a kutyák agya elkülönítve dolgozza fel az emberi hangsúlyt és a szójelentést. (A legtöbb négylábú például megérti, hogy ha valaki magas hangon dícséri őket, ami pozitív számukra.) Arról azonban keveset tudtak a kutatók, hogy mi zajlik a kutyák agyában, mikor beszélünk hozzájuk. Erre keresték a választ a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) – ELTE Lendület Neuroetológiai Kutatócsoport, az ELTE Természettudományi Kar Etológia Tanszék és az MTA-ELTE Összehasonlító Etológia Kutatócsoport munkatársai.
Olvass tovább...
Az MTI azt írja, hogy magyar kutatók a következőket derítették ki:
a kutyák agya – az emberekéhez hasonlóan – hierarchikusan dolgozza fel a beszédet. Funkcionális MRI-vizsgálat során rájöttek a szakemberek, hogy az intonációt alacsonyabb, az ismert szavakat magasabb szinteken érzékeli a kutyaagy, ami fontos párhuzam az ember beszédfeldolgozási mechanizmusaival.
Az MTA-ELTE Lendület Neuretológiai Kutatócsoport kutatója, Gábor Anna szerint, ez a felfedezés azért fontos, mert segít megérteni, hogy milyen lépések vezethettek a beszéd kialakulásáig az evolúció során. A vizsgálat arra is rámutatott, hogy érdekes módon az idősebb kutyák kevésbé különböztetik meg az ismert és ismeretlen szavakat.
„Ez a kutatás izgalmas hasonlóságokat tárt fel az ember és egy beszédképtelen faj között. Ez a hasonlóság azonban mégsem feltétlenül azt jelenti, hogy a hierarchia a beszéd feldolgozására alakult ki. Sokkal valószínűbb, hogy a szójelentés és intonáció feldolgozását kísérő hierarchia talán egy általánosabb, nem csak a beszédre jellemző feldolgozási elvet mutat. Az egyszerűbb, érzelmeket kiváltó jelzéseket, mint az érzelmi intonáció, tipikusan alacsonyabb szinteken, míg a komplexebb, tanult jelzéseket, mint a szójelentés, magasabb szinteken dolgozza fel számos faj. A jelen eredmények inkább arra világítanak rá, hogy az emberek beszédfeldolgozása is ezt az alapvetőbb, általánosabb hierarchiát követi”
– fogalmazott Andics Attiláz, az MTA-ELTE Lendület Neuroetológiai Kutatócsoport vezetőjét.
Olvass tovább...
Még több kutyás hírre vagy kíváncsi? Itt, itt és itt találsz még. Sőt, alább van egy kvíz is, amit kitöltve tesztelheted tudásodat.
Olvass tovább...