Egy jó alvás nagyon sok mindenre jó gyógymód.
Egy kutatási eredmény szerint a felnőttek nagyjából 33-45 százaléka túl keveset alszik, illetve nem megfelelő minőségben hajtja álomra a fejét. Rossz hír, hogy a nem megfelelő alvás hosszú távon jelentősen befolyásolhatja egészségünket, közérzetünket, és még sok minden mást is.
Nem szabad elfelejteni,
hogy az alvás elsődleges funkciója a szervezet újratöltése.
A mély alvás első néhány órácskájában a test mindent megtesz azért, hogy másnap kirobbanó formában, friss energiákkal kezdjük a napot.
Mi van akkor, ha mindez nem úgy történik, ahogy a nagy könyvben meg van írva?
Például a járművezetés alváshiányos állapotban ugyanolyan veszélyes lehet, mint az alkohol hatása alatt történő vezetés, mivel a reakcióidő, a megítélés és a látás hatásfoka mind-mind romlik, illetve csökken. A Nemzeti Autópálya Közlekedésbiztonsági Igazgatósága becslése szerint az Egyesült Államokban évente körülbelül 1500 halálos kimenetelű közúti baleset oka a fáradtság.
A mélyrehatóbb kutatások rámutattak arra, hogy közvetlen kapcsolat van az alvás és a memória között.
Meg kell adnunk a módját az alvásnak ahhoz, hogy rövid távú memóriánkat hosszú távú memóriává alakítsuk, máskülönben a káosz és a szétszórtság fog eluralkodni életünkön.
Amennyiben valaki rendszeresen, akár éveken át keveset alszik, egészségügyi problémákkal is számolnia kell. Benne van a pakliban például a cukorbetegség, a magas vérnyomás és a különböző szívbetegségek kialakulásának lehetősége is.
Ne felejtsük el, hogy aki nem alszik eleget, az a nemi életét sem kíméli, mivel csökken a libidó, s kevésbé vágyik a szexre.
A kialvatlanság érzelmi állapotunkra is kihat. Ha valaki nem alszik eleget, ne lepődjön meg a negatív hangulatváltozásain, pesszimizmusán, illetve a motiválatlanságán sem, esetleg azon sem, ha a depresszió kopogtat az ajtaján.
Szélsőségesebb esetben irracionális reakciókhoz és agresszív viselkedéshez is vezethet a fáradtság.
Persze egy kiadós alvással zöld utat adhatnánk testi és lelki békénknek.