Mondj nemet a műanyagra, keress és használj más alternatívát!
Olvass tovább...
A Global Footprint Network adatai szerint bolygónk lakossága július 29-re használja el a Föld egyéves erőforrásait – állítja közleményében a WWF Magyarország.
[[adv]]
A Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete közleményében azt írja, hogy minden évben hamarabb és hamarabb jön el a túlfogyasztás világnapja. 1970-ben még december 23-án értük el ezt a napot, 2017-ben augusztus 2-ára, tavaly pedig augusztus 1-jére esett ez a nap. A WWF közleménye szerint most úgy használjuk bolygónk erőforrásait, mintha 1,75 Föld állnak rendelkezésünkre – pedig tudjuk, hogy ez nincs így!
A szervezet magyarországi kommunikációs vezetője, Antal Alexa egy pénzügyi hasonlattal szemléltette a problémát: ha a természeti tőkének csak a kamataiból élünk, akkor a tőke még unokáink számára is elegendő anyagi forrást biztosít majd.
„Ha ezzel szemben mindig tovább nyújtózunk, mint ameddig a takarónk ér, és a kamaton túl az alaptőkéhez is hozzányúlunk, az elkezd fogyni, és végül teljesen kimerül a számlánk”
– emelte ki. Majd hozzátette, hogy a természet még eltart minket egy darabig, de az extrém időjárási jelenségek már jelzik, hogy az ökoszisztéma összeomlása nincs annyira messze, mint gondolnánk.
Olvass tovább...
Természetesen a július 29-e csak egy globális átlag, országonként, sőt régiónként eltérő dátum jelenti a túlfogyasztás napját. Ugyanis a világ népességének 80 százaléka olyan országban él, amely több erőforrást használ fel, mint amennyit az ökoszisztéma meg tudna újítani.
Erre jó példa, hogy az európai túlfogyasztás napja idén május 10-re esett, vagyis ez azt jelenti, ha mindenki úgy élne, mint az átlagos EU-s állampolgárok, akkor a Föld éves tartalékai már azon a napon kimerültek volna.
Magyarország az európai és a világátlag között helyezkedik el: a túlfogyasztás határát ebben az évben június 14-én értük el – állítja Antal Alexa. Természetesen az országonkénti lista mást mutat:
A lista legalján olyan országokat találunk, mint Marokkó, Kirgizisztán, Niger, Albánia vagy Pápua Új-Guinea.
Olvass tovább...
A szervezet arra figyelmeztet, hogy a javulás érdekében sürgős lépéseket kell tennie az egész világnak. Mindennapi példákkal is segítségünkre vannak:
„Vásárláskor műanyag zacskó helyett vigyünk magunkkal vászonszatyrot vagy hátizsákot, és lehetőség szerint válasszunk olyan termékeket, amelyek nincsenek becsomagolva vagy csomagolásuk újrahasznosítható”
– zárja közleményét a WWF Magyarország.
Olvass tovább...