A NASA egyik szondája olyan alakú égitestet talált a Földtől eddig soha nem látott távolságban, mely megváltoztathatja a korai bolygóképződésről alkotott eddigi teóriákat.
Ultima Thule (UT), ezzel a becenévvel illették a kutatók azt az objektumot, melyet a Földtől mintegy 4 milliárd mérföldre fedezett fel a NASA egyik, New Horizons nevű szondája szilveszterkor. Az UT a Kuiper-övön fekszik. A Földtől soha semmilyen mozgó testet nem azonosítottak még ilyen messzeségben. Az óránként 31 ezer mérföldes sebességgel haladó űrszonda felvételeket is készített az égitestről, melyhez hasonlót eddig még nem láttak a NASA-nál.
Teljesen szokatlan formája alapján első pillantásra úgy nézett ki, mint egy hóember, egy gömbölyű, kisebb felső, és egy gömbölyű, nagyobb alsó résszel. Alaposabb vizsgálat után kiderült, hogy a tárgy laposabb, úgy néz ki, mintha két óriási szikladarab ékelődött volna egybe. Akkor vált világossá, hogy nem egészen kerek a formája, amikor a Nap elkezdte megvilágítani. A szakemberek szerint a felső rész egy dióra hasonlít, az alsó pedig egy óriási palacsintára.
‼️BREAKING‼️2014 MU69 (nicknamed #UltimaThule), is not, as it turns out, quite so round as initially anticipated. Images from @NASANewHorizons confirm the highly unusual, flatter shape of the #KBO: https://t.co/yaAZx8XQqO pic.twitter.com/JQlLiL9Hxq
— Johns Hopkins APL (@JHUAPL) 2019. február 8.
Ilyen formájú égitestet eddig még senki sem tudott lefotózni. Még soha nem láttunk ilyen alakú tárgyat, mely a Nap körül forog
– idézte az Independent Dr. Alan Stern csillagászt. A New Horizons projektben dolgozó másik kutató, Dr. Hal Weaver szerint a most beérkezett képek alapján számos új feltevést fognak majd feljegyezni a korai naprendszeri bolygóképződést illetően.
Arról már korábban beszámoltunk, hogy az égitest külön himnuszt is kapott, amit ide kattintva tud meghallgatni!