Ravasz: miközben Orbán Viktor Zelenszkijjel találkozott, Szijjártó Péter sem tétlenkedett
Olvass tovább...
A Kyiv Post nevű újság a hivatalos nyugati álláspontok szócsőve a regionális médiában.
Orbán Viktor miniszterelnöknek a moszkvai látogatásával sikerült felkavarnia az amúgy is meglehetősen turbulens politikai életet, nem csak Európában. A látogatást nagyjából a világ minden vezetője kommentálta, az amerikaiktól az EU vezetőin át a NATO-elitig, és a vélemények igen széles skálán mozognak.
A Kyiv Post nevű újság kifejezetten a nyugati vélemények fórumának tekinthető, az ukrajnai helyzetet a nyugati szövetségi rendszer szempontjai alapján értékelik, így mindig tanulságos, hogy milyen anyagokat hoznak le.
Olvass tovább...
Az újság természetesen nem hagyta szó nélkül a magyar miniszterelnök oroszországi látogatását, Diane Francis nevű szerzőjük "Putyin magyarja" néven írt dörgedelmes cikket a lapba.
A cikk szerzője negatív véleményt fogalmaz meg Orbán Viktorról, Magyarországról és Orbán friss oroszországi látogatásáról, még antiszemitának is nevezte a magyar miniszterelnököt (azért erről a kérdésről például Izraelben vezetői politikusaik nyilatkozatai alapján jelentősen máshogyan vélekednek).
Véleménye szerint Orbán Viktor július 1-jén átvette az Európai Unió (EU) hat hónapos soros elnökségét, annak ellenére, hogy szoros kapcsolatot ápol Vlagyimir Putyinnal, akadályozza Európa katonai segélynyújtását Ukrajnának, és energiaszükségletét orosz olajra és földgázra alapozza.
Orbánt külpolitikai kérdésekben az EU-n belül szétrombolónak és kivételnek tekintik, korrupció miatt is megbüntették, valamint megsértette az igazságszolgáltatás függetlenségére és az emberi jogokra vonatkozó szabályokat, Magyarország pedig EU-s támogatásokból él.
Orbán rögtön hivatalba lépése után Kijevbe látogatott, ahol azonnali tűzszünetet javasolt Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, nem pedig Oroszországnak, az agresszornak. Ez a javaslat nem volt sem EU-s politika, sem racionális.
2014-ben, Oroszország első inváziója után tűzszünet és tárgyalások kezdődtek, de az oroszok soha nem távoztak, majd 2022-ben újra inváziót indítottak. Orbán helytelenül javasolta, hogy Ukrajna adja át Magyarországnak Kárpátalját, amely évek óta vitatott terület, és ahol a lakosság mindössze 12%-a beszél magyarul. Nyilvánvalóan Orbán nem lenne megfelelő vezetője Európának.
Olvass tovább...
A cikk szerint Orbán Viktor, Magyarország jobboldali nacionalista miniszterelnöke az első olyan vezető, aki nyíltan támadta és becsmérelte az EU saját intézményeit. A szerző szerint Orbán jelentős kárt okozhat az EU-ban, különösen egy ilyen kritikus időszakban.
Az írás azt tartja, hogy Orbán Putyin közeli barátja, ami veszélyes, és lehetőséget ad Orbánnak arra, hogy elterjessze pro-orosz, xenofób, homofób és antiszemita nézeteit. Orbán kijelentette, hogy "megszállja Brüsszelt" és jobboldali blokkot szervez az Európai Parlamentben. Emellett Orbán az amerikai pro-orosz jobboldal kedvence, meghívják republikánus és MAGA konferenciákra, és Donald Trump és Tucker Carlson is támogatják.
Orbán Viktor hatalomra kerülése több szempontból is meghökkentő a szerző szerint. Magyarországnak elvileg oroszellenesnek kellene lennie, hiszen 1956-ban elsőként lázadt fel a szovjet uralom ellen, amit brutálisan elfojtottak (többek között szovjet kötelékben harcoló ukrán katonákkal, de a szerző véleménycikke ellenére úgy tűnik nem igazán ismeri a kelet-európai történelmet).
Ennek ellenére szerinte Budapest ma orosz "műhold" és vazallus. 2024-re Magyarország az energiaszükségleteinek 75%-át orosz földgázból, 80%-át olajból és 100%-át nukleáris fűtőanyagból fedezi. Orbán ezen gazdasági függőség miatt utasította el az EU szankcióit az orosz energia ellen 2014-ben és 2022-ben, annak ellenére, hogy az EU nyomást gyakorolt rá.
A YouTube-on a legnagyobb híroldalak is beszámoltak a látogatásról - és a nyugati közönség a kommentek alapján nem igazán érti az Orbán Viktor elleni támadásokat, némileg értetlenkednek, hogy ezt régen diplomáciának nevezték, nem szélsőségnek, és inkább a nyugati vezetőket is arra bátorítanák, hogy kezdeményezzenek párbeszédet az adófizetői pénzek Ukrajnába öntése helyett.
forrás: KP