Nem is volt honfoglalás Michelangelo szerint, a magyarokat Európa ősnemzetének nevezte sokat vitatott könyvében az olasz kutató
Olvass tovább...
Valóban már a Honfoglalás óta hordozzuk magunkban az ősi sztereotípiákat?
Egy nemzet sajátosságait leginkább kívülről lehet igazán jól megfigyelni és körülírni. Bár ezek a megállapítások gyakran általánosításnak is tűnhetnek, azért sok esetben van alapja a hol pozitív, hol pedig negatív jellemzőknek.
Olvass tovább...
Csernus a Palikékkal folytatott hosszas és számos fontos és tanulságos témát érintő beszélgetésükben feljött a magyarok viselkedése is. A szakember szerint nehezen fejezzük ki az érzéseinket és kifelé sokszor mást mutatunk, mint ami bennünk van, valamint a hiányosságainkat sem éppen könnyen látjuk be.
Úgy véli, hogy ez rengeteg konfliktus alapja, ezeket a mintázatokat pedig már nagyon régóta hordozhatjuk magunkban, amit egy történelmi példával magyarázott el:
„Ezer évvel ezelőtt egy bizánci püspök ezt írta a magyarokról: a magyar egy jó kiállású lovasnemzet, aki szereti a szépet, és keveset beszél”
- árulta el Csernus, aki a könyve írása közben fedezte fel ezeket az információkat.
Olvass tovább...
„Nézzük csak, jó kiállás. Szereti a szépet, tehát a külsőségek dicséretét, ami a mai napig létezik. És a keveset beszél számomra, szakember számára azt jelenti, hogy érzelmi szempontból zárkózottak vagyunk. Tehát nehezen dolgozzuk fel a traumákat, nehezen mondjuk ki a saját felelősségünket egy adott szituban, ehelyett mutogatunk a körülményekre”
– mondta, így ez a hozzáállás már ezer éve velünk lehet.