1500 éve lezárt egyiptomi koporsót tártak fel, a tudósokat is meglepte, amit benne találtak
Olvass tovább...
Az orvostudomány fejlődéséhez hosszú folyamat vezetett, amelyet több ezer évvel ezelőtt már az egyiptomiak is gyakoroltak.
Egy nemrégiben felfedezett koponya új megvilágításba helyezi az ókori egyiptomiak rák elleni küzdelmét. Alábbi cikkünkből kirajzolódik, hogy nem csak a piramisépítésben voltak jártasok, hanem a gyógyításban is. A koponya ugyanis egy 4000 évvel ezelőtt élt egyiptomi férfié, aki valószínűleg rákban halt meg. Az archeológusok és paleopatológusok által végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a koponyán sebészeti beavatkozás egyértelmű jele látszik.
A fekete folt valószínűleg trepanáció, azaz koponyalékelés eredménye.
A csont megfúrásával próbálhatták enyhíteni a fejfájást vagy a daganat okozta nyomást. Bár a koponyalékelés kockázatos eljárás volt, néhány beteg túlélte a beavatkozást, ezt bizonyítják a gyógyulás nyomai a csonton. Ez a lelet nemcsak az eddigi legrégebbi ismert rákos eset: azt is bizonyítja, hogy a betegség már az ókorban is jelen volt, és már akkor is megpróbálták kezelni a rendelkezésére álló eszközökkel és módszerekkel.
Olvass tovább...
Egyes egyiptomi múmiák vizsgálata során orrgarati rák nyomait is megtalálták. A kutatók azt remélik, hogy a mintaelemzések segítségével megérthetik, hogy a daganatokat vírusos fertőzés, például HPV okozta-e, vagy genetikai háttérrel rendelkeztek.
Az ókori Egyiptom orvosai már rendelkeztek olyan tudással és eszközökkel, amelyek lehetővé tették a betegségek diagnosztizálását és kezelését. Az Ebers-papirusz, amely i.e. 1550 körül keletkezett, az egyik legfontosabb forrásunk az egyiptomi orvostudományról. Ez a dokumentum több száz különféle betegséget és azok kezelési módjait tartalmazza, köztük a rákot is.
Az ókori egyiptomiak felismertek bizonyos daganatos betegségeket, bár még nem értették teljesen azok biológiai alapjait. Az egyiptomi orvosi szövegekben a különféle daganatokra "kem" vagy "khen" szóval utalnak. Ezeket a daganatokat általában a különböző testrészeken azonosították, és különféle módszerekkel próbálták kezelni is a betegségeket.
Olvass tovább...
Az ókori egyiptomi orvosok megpróbálták eltávolítani a látható daganatokat sebészeti úton. Bár ahogyan a life.hu is írja, az eszközeik kezdetlegesek voltak, a régészeti leletek arra utalnak, hogy már ekkor is alkalmaztak egyszerű műtéti technikákat.
A rákos daganatok gyógyítására helyi kezeléseket is alkalmaztak.
Az Ebers-papiruszban található receptek szerint különféle kenőcsöket és balzsamokat készítettek növényi és ásványi anyagokból, amelyekkel a daganatos területeket kezelték. Ezek a kenőcsök gyakran tartalmaztak gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású összetevőket.
Az ókori egyiptomi orvoslásban a spirituális és mágikus elemek szorosan összefonódtak a fizikai kezelésekkel. A rákos betegségeket gyakran isteni büntetésnek vagy démoni megszállásnak tartották, ezért a gyógyításban szerepet kaptak a vallási rituálék és a varázsigék is. Az orvosok és papok különféle szertartásokat végeztek, hogy elűzzék a betegséget okozó szellemeket.
Olvass tovább...
Az ókori egyiptomiak rákkezelési módszerei a tudomány és a spiritualitás különleges keverékét mutatják. Ez jól tükrözi az akkori világképet. Ma már sokkal fejlettebb eszközökkel és módszerekkel rendelkezünk, az ókori egyiptomi orvoslás emlékeztet minket arra, hogy a gyógyítás iránti törekvés egyidős az emberi civilizációval.
Olvass tovább...