182 éve lefotózták a Holdat, döbbenetes dolgokat vehetünk észre a képen
Olvass tovább...
Az optikai illúziók egyszerre lehetnek szórakoztatók és bosszantók, ez is egy ilyen.
Az agyunk néha egészen meglepően dolgozza fel a vizuális jelenséget és olyan is előfordulhat, hogy ugyanazt két ember különbözőképpen látja. Az optikai csalódás olyan látványjelenség, amelyben a vizuális rendszerünk által felfogott kép nem mindig egyezik meg a valósággal. Ez azt jelenti, hogy amit látunk, az eltér attól, amit objektíven észlelnénk.
A közösségi médiában rengeteg témával kapcsolatos videó látható, ezek közül az egyik egy lóról készült felvétel. Az állat a hóban bandukol, de kommentelők ezrein vitatkoznak azon, hogy melyik irányba halad.
Kattints a videóra és döntsd el:
Sokak meggyőződése szerint nem is kérdés, távolodik a ló. Akik ezen a véleményen vannak, ugyanolyan biztosak magukban, mint azok, akik szerint közeledik az állat.
A kommentelők között olyan is akadt, ki egyik pillanatban azt látta, hogy a fekete paripa közeledik, majd pislantott egyet és akkor már inkább távolodni látta.
Valaki pedig azt írta:
„Percekig néztem a videót, mert nem tudtam eldönteni, aztán szóltam a kollégáimnak, akik húsz percen keresztül, egyre hangosabban vitatkoztak a megoldáson. A végén inkább elmentünk ebédelni.”
Azok, akik szerint távolodik a havas tájban a ló, azt mondják, a farka mozgását kell megfigyelni, egyértelműen látszik, hogy nem jön, hanem megy az állat. Ám ha lentebb görgetünk a válaszok között, ugyan ezzel az érvvel találkozhatunk azok esetében is, akik szerint közeledik a ló a felvételen.
Az egyik legismertebb optikai illúzió még a híradókba is bekerült 2015. februárjában. Egy ruháról készült a kép, amit az emberek egy része fehér és arany színűnek, míg a többiek (helyesen) kék, fekete csíkosnak látták. Közel egy év kellett ahhoz, hogy kiderüljön, miért látjuk másként a ruhát.
Olvass tovább...
Az egyszerűsített magyarázat az, hogy a tárgyaknak nincs színük. Azért látjuk a tárgyakat színesnek, mert a látható spektrum bizonyos tartományába eső fényt vernek vissza, amire a szemünk és az idegrendszerünk sajátos módon reagál: színeknek fordítja a különbségeket.
A szemünkbe jutó fényt két dolog befolyásolja: a tárgy felületéről visszaverődő fény jellemzői és a megvilágítás. Az agyunk ezt a kettőt szépen külön tudja választani, ezért is látjuk a megvilágítástól, napszakoktól függetlenül ugyanolyannak a tárgyakat.
Ez a feldolgozási folyamat azonban nem mindig egyértelmű, bőven akad benne lehetőség a többféle értelmezésre, különösen, ha nem látszik jól a háttér, ami előtt a tárgy áll. Ez a helyzet a ruhás anomáliával is.
Az optikai csalódások koronázatlan királya Zach King, a youtuber igazi nagymestere a megtévesztésnek: