
Új kocsimárka tört be a magyar piacra, luxusfelszereltség elérhető áron
Olvass tovább...
Egyre több magyar celeb is a rajongók között, teljesen letarolta az országot az új mánia.
Minden korszaknak megvannak a maga őrületei: azonban a felgyorsult világban ezek a trendek jönnek, a TikTok világszintű berobbanásával pedig még könnyebben elérhetővé válnak a felhasználók számára a legújabb őrületek. Emlékezzünk csak a bubble teára, a dubaji csokoládéra, az angyalhaj csokira, vagy akár a 8000 forintos eperre, most viszont nem egy étel körül megy a hisztéria, hanem egy furcsa kis játék borzolja a kedélyeket.
Olvass tovább...
A Labubu letarolta a világot. De mi is ez a kis apróság?
A Labubu-t Kasing Lung hongkong–belga művész alkotta, aki korábban “The Monsters” (A szörnyek) címmel készített illusztrációkat és gyerekkönyveket. A karaktert 2015-ben dobta piacra a How2Work, de 2019-től a kínai Pop Mart kezdte el árusítani, így vált világszerte ismertté. 2023 őszén a “Exciting Macaron” sorozat indította be az igazi trendhullámot . A figyelmet tovább növelte 2024 tavaszán, amikor a Blackpink Lisa-rajongója tűnt fel egy Labubu kulcstartóval.
Az amerikai és ázsiai médiumok (NBC, The New York Times, Vogue, CNN, Mashable stb.) a jelenséget világszintű őrületként kommentálták, mivel a játék a nosztalgia, a gyűjtői motiváció és a vizuális karakter erős kombinációját hordozta . A Vogue Business például a “dobozos meglepetés (blind-box)” mechanizmust emelte ki, ami növeli a ritkaság és várakozás izgalmát .
A Pop Mart 2024 első félévében 6,3 milliárd CNY (kb. 870 millió USD) bevételt könyvelt el, amelynek jelentős része a Labubuhoz köthető. 2025. júniusban egy óriási, 4 láb magas, mentazöld Labubu figura 170 000 USD-ért kelt el egy pekingi árverésen. A piac túláramlásának következtében megjelentek a hamisítványok (közöttük a Lafufu fantázianevű plüssök), amelyeket néhány vásárló egyenesen gyűjt, még ha ezek nem is eredetiek.
Igazából semmi. Néhány apró részlet különbözik a két babán, de számtalan csoport alakult, ahol már igazi Laubu szakértők segítenek egymásnak, hogy nehogy hamisítványt vegyenek. A divatba a hazai celebvilág is beszállt, Csuti párja és WhispertTon is beszervezett néhány darabot.
Szingapúrban politikai rendezvényen (Sengkang kerületben) a helyi PAP párt Labubu kulcstartóval népszerűsítette kampányát, egy templomi fesztiválon pedig Labubu ruhába öltöztetett figurák jelentek meg . Bizonyos orosz tisztviselők viszont pszichológiai ártalomra hivatkozva be kívánták tiltani a figurákat, mondván az ijesztő kinézet miatt rossz hatással lehetnek gyermekekre. A média rámutatott arra is, hogy a figurák a játékszer és divatkiegészítő határán mozognak: sokan táskára, kulcstartóra rögzítve hordják magukkal, mintegy státusszimbólumként . Az ún. blind box modell kapcsán pedig Andy Sogillo (New York Magazine) így fogalmazott:
„A játék vonzereje részben abból fakad, hogy nehezen megmagyarázható módon édes‑rémisztő; egyben ölelhető‑hisztériás mosolyú.”
A játék köré számtalan mitológia épült, többen egyenesen démoninak titulálták, de még nagyobb probléma az, hogy több tízerer forintos árért nem tudjuk, hogy mi van a dobozban: vannak ritkább, különlegesebb darabok és nem ritka, hogyha valaki nem ezt nyitja ki amit szeretne, akkor legyen az gyerek, tinédzser, vagy felnőtt, a kamera előtt omlanak össze, gyakran hisztérikus kitörésekkel.
Olvass tovább...
Forrás: wikipedia