A szép fogsor valóban csak az anyagiakon múlik?
Olvass tovább...
Az esti fogmosás kihagyása nem csak kellemetlen leheletet okoz, hanem akár a szívünkre is negatív hatással lehet.
A legtöbb ember számára a fogmosás a lefekvés előtti rituálé szerves részét képezi. Fogaink rendszeres karbantartása testi és lelki szempontból is fontos, a lyukas, hiányos fogsor, a bűzlő lehelet ugyanis bizonyítottan szorongáshoz, depresszióhoz vezet és mint most kiderült, szív- és érrendszeri betegségekhez is.
Egészen kicsi korunk óta halljuk, milyen fontos a rendszeres fogmosás és a gyerekeinket is arra tanítjuk, hogy bármilyen unalmas, kellemetlen tevékenység is, naponta legalább kétszer mossanak fogat. Ideális esetben a szájüreg egészségét ugyanolyan fontossággal kezeljük, mint más egészségügyi problémáinkat.
Olvass tovább...
A lepedék felhalmozódása az egyik fő kihívás a jó szájhigiénia fenntartása érdekében. A ragacsos, átlátszó vagy fehér réteg nem más, mint a baktériumok és az ételmaradékok kombinációja. Ha nem távolítjuk el fogmosással, fogselymezéssel, a lepedék felhalmozódhat, majd fogkőként megkeményedhet és fogszuvasodást, ínybetegséget okozhat.
A Harvard Egyetem nemrégiben végzett tanulmánya szerint az éjszakai rossz szájhigiénia akár 27%-kal is növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Ez igen aggasztó adat, tekintve, hogy a kategóriába tartozó betegségek vezető halálokok világszerte.
Dr. Kathleen T. Hogue, az egyesült államokbeli Tufts Egyetem parodontológusa szerint a szájban fellépő problémák szisztémás hatásokkal járhatnak. Más szóval, a rossz éjszakai szájhigiénia az előszobája olyan betegségeknek, mint az érelmeszesedés, a szívkoszorúér-betegség vagy a szélütést is.
Olvass tovább...
A harvardi kutatás szerint az egyik oka annak, hogy a rossz szájhigiénia összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri problémákkal, az az, hogy az esti fogmosás elmulasztása kedvez a szájban élő baktériumoknak. Ha nem távolítjuk el ezeket lefekvés előtt, akkor alvás közben elszaporodnak és olyan méreganyagokat szabadítanak fel, amelyek negatívan hatnak a szervezet egészére.
A fogkő és a lepedék felhalmozódása ínygyulladáshoz vezet, ami nemcsak a szánkban okoz problémát, hanem továbbterjedhet és növeli a szív- és érrendszeri kockázatot.
Ezenkívül a streptococcus mutans nevű baktérium, amely a fogszuvasodás fő okozója, összefüggésbe hozható az artériás gyulladással és a magas vérnyomással is. Utóbbi nagyban felelős a szívroham és a stroke kialakulásáért.
Minden összevetve tehát a foglepedék, a gyulladt íny és a szívbetegség kockázata közötti kapcsolat rámutat arra, hogy az esti fogmosást nem érdemes elsumákolni. A tiszta és egészséges száj megőrzése nemcsak a ragyogó mosolyhoz, hanem az erősebb és védettebb szívhez is hozzájárul.
Forrás: SirInEnglish