promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Magyarországon is olyan gyermekvédelmi törvényre lenne szükség, mint amilyet Florida épp bevezetni készül, ám ennek még ott is komoly akadályai vannak

Magyarországon is olyan gyermekvédelmi törvényre lenne szükség, mint amilyet Florida épp bevezetni készül, ám ennek még ott is komoly akadályai vannak

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Színes
Kategória fejléc
Promotions

Nem beszélünk róla eleget, de az egyik legnagyobb fenyegetést az internet és a közösségi média jelenti jelenleg a gyerekekre.

A magyar közéletet az utóbbi időben nagyban tematizálta a kegyelmi botrány, ami sok egyéb mellett egy óriási tömeget megmozgató gyerekvédelmi tüntetésben csúcsosodott ki még február közepén. A kormány is szigorítani tervezi az épp hatályos jogszabályokat, aminek természetesen számos eleme van, ám az internethasználat - hasonlóan a legtöbb országhoz - korlátozása nem tartozik ezek közé.

Pedig az internet, a közösségi média, és a kütyük nem csak függőséget és idegrendszeri rendellenességeket okoznak, hanem komoly kiszolgáltatottságot is jelentenek a legkisebbek számára.

Ha tiltjuk, illetve korlátozzuk az alkohol-, vagy a korhatáros tartalmak fogyasztását, illetve erre külön jelzéseket használunk, miért pont az internet legyen a kivétel? Floridában most olyan törvényt fogadtak el, ami ezzel kíván kezdeni valamit - olvasható a The Guardian oldalán.

Florida állam kormányzója, Ron DeSantis, eredetileg még szigorúbb törvényt javasolt, ez teljesen megtiltotta volna a közösségi média használatát a 16 év alattiak számára, a legvégén elfogadott törvény végül csak a 14 év alatti gyermekek számára tiltja a közösségi média használatát, míg a 14 és 16 év közöttiek számára szülői beleegyezéshez köti azt. 

A törvénytervezet 2025. január 1-jén lépne hatályba, de vannak gyakorlati akadályok, és várhatóan jogi felülvizsgálaton is átesik majd.

A törvényalkotók azzal érvelnek, hogy a jogszabály nem magára a tartalomra vonatkozik, hanem például az automatikus értesítéseket és a videók automatikus lejátszását tartják elfogadhatatlannak, amelyek függőséget okozhatnak.

Számos kutatás kimutatta már, hogy a közösségi média használatának milyen káros következményei vannak, de a köztudatban csak nagyon lassan ver éket ez a tudás, pedig például még a probléma részét képző Netflix is készített róla dokumentumfilmet (Társadalmi dilemma), hogy a világ vezető tech-birodalmai tudatosan törekszenek a függőség kialakítására, ami komoly idegrendszeri problémákat okoz már nagyon fiatal korban

Ebből a szempontból ez még mindig egy nagyon enyhe törvény, de jó első lépés lehetne akár Magyarországon is, ahol egyre komolyabb problémákat okoz a kütyüfüggés.

Florida új törvénye az egyik legszigorúbb az Egyesült Államokban a közösségi média használatát illetően. Arkansas államban korábban a közösségi média-fiókok létrehozását tették szülői hozzájáruláshoz kötelezővé a kiskorúak számára, de egy szövetségi bíró tavaly augusztusban felfüggesztette ennek az alkalmazását - Floridában azonban megvan az esély arra, hogy a törvényalkotók sikerrel járnak. Kínából tavaly szintén arról érkeztek hírek, hogy szigorítanák az okos-telefonok használatát