A Rákosi-diktatúrának több köze van Sigmund Freudhoz, mint gondolnád - a pszichoanalízis atyja kezelte a szibériai kényszermunkát kitaláló személyt
Olvass tovább...
Bár az egykori kommunista vezető élete jól dokumentált, ezt alig tudja róla valaki.
Hazánkban kevesen tudják, de van egy érdekes dolog, ami mindhárom kommunista vezérünk születését a jelenlegi határainkon túl, más országok területén jegyezték fel.
Kun Béla erdélyi Hadadon látta meg a napvilágot (ahol a lakosság túlnyomó része ma is magyar), Rákosi Mátyás pedig Délvidéken, Adán született (ahol szintén főként magyarok élnek), míg Kádár János a horvátországi turisták kedvelt célpontjában, Rijekában (Fiuméban) született.
Azonban Kádár más titkot is őrzött: eredeti neve olasz volt, nem Csermanek János, ahogyan azt később ismertük, hanem egy olasz hangzású néven jegyezték anyakönyvbe. Egyikük sem vált kommunista vezetővé eredeti néven: Kun Béla születési neve Kohn volt, míg Rákosi Mátyásé Rosenfeld Mátyás, mindketten később magyarosították nevüket.
Olvass tovább...
Kádár azonban új, egyszerűbb családnéven keresztül lépett a történelembe, bár a születési keresztnevei inkább egy maffiafilmbe illőek, mint a hazai kommunista politikai életbe. Kádár 1912-ben született Fiuméban, az akkori Magyar Királyság egyik dinamikusan fejlődő városában az Adriai-tenger partján. Fiume ma Horvátország része, és hasonlóan pezsgő és multikulturális város, ahol több nemzetiség, köztük az olasz, is otthonra talált.
Fiuméban találkoztak Kádár szülei, ahol a város egyik jellegzetes jelensége voltak. A város a Magyar Királyság különleges jogállással rendelkezett: corpus separatumként, vagyis külön testként volt része a magyar államnak, miközben a Horvát Királyság területén helyezkedett el (amely szövetségben állt a Magyar Királysággal).
Gyakorlatilag ez azt jelentette, hogy a városi tisztségviselők nagy része magyar volt, és több magyar étterem és iskola is működött itt. 1910-ben a város lakosságának 13%-a magyar volt, ami akkoriban 6500 embert jelentett. A városba, a pezsgő Fiuméba érkezett Csermanek Borbála, földműves szülők gyermekeként, hogy megkezdje független életét, és munkát vállaljon Abbáziában, az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legkedveltebb üdülőhelyén.
Olvass tovább...
A Villa Austria panzióban sok magyar katona fordult meg, köztük az a férfi is, akivel Csermanek Borbála kapcsolatba került, és tőle lett állapotos. Krezinger János azonban nem vállalta a gyermeket, így Csermanek József János 1912. május 26-án, a Santo Spirito kórházban született. Az anyakönyvbe nem magyar, hanem olasz nevet jegyeztek fel: Giovanni Giuseppe Czermanik. - Kádár csak 31 éves korában kapta meg az általunk ismert nevét.
Az egyedülálló nő nehéz helyzetben volt, így három hónapos koráig egy alapítvány nevelte a gyermekét. Krezinger úr visszatért Pusztaszemesre és három gyermeke lett, akik Kádár féltestvérei voltak. Kádár nevét csak később kapta meg, amikor belépett a kommunista mozgalomba. Krezinger Kertészre magyarosította nevét. Ők csak 1961-ben találkoztak, amikor Kádár bocsánatot kért az apjától azért, hogy nem tudott vele foglalkozni, és anyját sem tudta anyagilag támogatni.
A Magyar Krónika beszámolója szerint „Krezinger János bort töltött, és négy gyermeke előtt azt mondta: fiaim, emeljük a poharunkat arra, hogy együtt a család”. Kádár rádiót küldött apjának, és koszorút küldött a temetésére. Féltestvérének, Jánosnak segített, amikor megházasodott és Budapestre költözött, intézett számára egy szolgálati lakást, mint nagyhatalmú féltestvér.
forrás: hellomagyar