A románok Tóth Gabija, Inna falatnyi bugyiban, melltartó nélkül közzétett fényképétől még egy Dacia is egyből beindulna
Olvass tovább...
Nem nagyon él már olyan, aki emlékszik hasonlóra.
Történelmi pillanatként értékeli a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), hogy magyar feliratú ünnepi dekorációt helyeztek ki a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Kolozsvár (Cluj Napoca) belvárosában.
A Deák Ferenc utcában kis méretű molinókat helyeztek ki, melyek magyar és román nyelven tartalmazták üzenetüket. Az ünnepi dekoráció piros-fehér-zöld színkombinációban készült, mely minden második lámpaoszlopra felkerült. A köztes oszlopokon továbbra is a román és európai uniós zászlók díszítik a utcát.
Olvass tovább...
"Ez nem csupán esztétikai elem. Nem csupán díszlet, hanem erőteljes üzenet is. Egy kiáltvány! Azt üzeni: itt van a magyar közösség, és kész részt vállalni a történelmére való emlékezésben, valamint a közös jövőtervezésben is, mely a békés együttélésről és a kölcsönös tiszteletről kell szóljon"
- írta Oláh Emese kolozsvári alpolgármester a Facebook-oldalán.
Az ünnepi dekoráció három napig, március 14-15-16-án látható lesz a Főtérre nyíló belvárosi utcában. Az RMDSZ azt kérte, hogy az ünnepi díszítés egy hétig maradhasson, de a kolozsvári polgármesteri hivatal ezt végül három napra engedélyezte.
Olvass tovább...
Kolozsváron pénteken, március 15-én este rendhagyó módon a Diákművelődési Ház piros-fehér-zöld díszkivilágítást kap. A városban 286 ezer lakos közül mintegy 33 ezer magyar, és nagyjából 50 ezer személy nem vallott nemzetiségéről.
Az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke, Csoma Botond, valamint az RMDSZ ügyvezető elnöke, Antal Géza is közösségi oldalukon osztotta meg azonos üzenetüket.
A városban Gheorghe Funar polgármestersége idején, a romániai rendszerváltást követően, tilos volt a magyar jelképek használata. Csak a 2000-es évek közepétől sikerült elmozdulni a többnyelvűség felé, civil és jogi nyomásra. 2017-ben Erdély fővárosában jogerős bírósági döntés révén sikerült kihelyeztetni a háromnyelvű helységnévtáblákat, melyek a város román, magyar és német nevét tartalmazzák, valamint melléjük egy, a település római kori eredetére emlékeztető, latin nyelvű tábla is került.
Évek óta vita tárgya az önkormányzati rendezvényeken, például a karácsonyi vásáron, a magyar nyelvű feliratok kihelyezése, évtizedek óta nem volt példa arra, hogy a március 15-i nemzeti ünnepen magyar feliratokkal köszöntsék a magyar közösséget.
forrás: szatmar.ro