Az érzéki csalódás, azaz az illúzió, egy olyan pszichológiai jelenség, amelynek során nem tudjuk valóságosan értelmezni a látottakat. Az agyban nem megfelelően kódolt üzeneteket kapunk, érzékszerveink becsapnak minket.
Bármelyik érzékszervünk okozhat illúziót, mint például optikai csalódások, hallási, szaglási, tapintási illúziók, valamint az időérzékkel és az egyensúly-érzékeléssel kapcsolatosak jelenségek. De egy biztos, egy-egy érzéki csalódás ugyanazt a hatást kelti a többségnél, ugye erre építenek az illuzionisták. Kevesen látják, érzik elsőre a csalódás mentes valóságot.
Jellemző az illúziókra, hogy az emberek többségénél ugyanazt a hatást, vagy nagyon hasonlót vált ki. Sokszor a „trükk” ismerete sem képes eloszlatni az érzéki csalódást.
Most mutatunk pár híres vizuális illúziót:
Hermann-rács
Te is látod a villódzó sötét pontokat ezen a képen?
brainmanpictures.piwigo.com
Itt akkor alakul ki az illúzió, amikor a fehér vonalak találkoznak egy-egy fehér pöttyel, miközben mi a fekete kockák hatására fekete pöttynek látjuk a valójában fehér pöttyöket. Ludimar Hermann majdnem százötven évvel ezelőtt fedezte fel a róla elnevezett vizuális illúziót, melynek biológiai magyarázatára sokat kellett várni.
Müller-Lyer illúzió
Milyennek látod a két nyilat?
Forrás: Wikipédia
Franz Carl Müller-Lyer német szociológus-pszichológus felfedezése 130 évvel ezelőttről egy nagyon híres érzéki csalódás. A feladvány két vonalból áll: a felső, „befele nyilas” vonal hosszabbnak, az alsó, „kifele nyilas” vonal rövidebbnek tűnik. Azonban csak az érzékszervünk játszik az elménkkel, hiszen a valóságban pontosan ugyanolyan hosszúak ezek a nyilak.