2016-ban a KSH elkészítette a
Mikrocenzus 2016-ot, vagyis azt a listát, mely presztízsük alapján rangsorolja a foglalkozásokat. A felmérés eredménye idén lett teljes és nyilvános. 2148 településen, közel 440 ezer háztartást keresett meg a statisztikai hivatal elektronikus úton, mintegy 43 ezer ember küldte vissza a kérdőíveket.
A mérés módszertanának alapjául a következő szempontrendszer szolgált:
- mennyit lehet az adott foglalkozással keresni?
- mekkora hatalom, befolyás jár vele?
- mennyit kell tanulni érte?
- mennyire hasznos a társadalom számára?
- az adott foglalkozás mennyire divatos manapság?
A magyaroknál a kereset, a hasznosság és a hatalom számított leginkább, saját bevallásuk szerint ezek alapján rangsoroltak elsősorban.
Mindezeket figyelembe véve a társadalom általános értékítélete szerint a
leginkább megbecsült szakma 2016-ban a kórházigazgatóé. Ezüstérmes az egyetemi rektor, bronzérmes a sebész. Az első tízben található még a bankelnök, a bíró, a gyermekorvos, az egyetemi tanár, a körzeti orvos, a főügyész és a gyárigazgató. A sorrend felállításában a nemek és a különböző korcsoportok között sincs nagy különbség.
Szeretném kiemelni saját szakmámat, az újságíróit, mely a 75. helyre szorult, a dolog engem nem lep meg, az emberek bizalmatlanok a riporterekkel szemben. Az már annál inkább, hogy az első hatvanba bőven nem fért be a pap, az őstermelő, a könyvtáros és a humorista. A legkevésbé megbecsült szakmák top-10-es listája, legalul a legkevesebbre tartott munkák:
- utcai prostituált
- utcaseprő
- sztriptíztáncos
- pornószínész
- szórólaposztó
- drogkereskedő
- luxusprostituált
- segédmunkás
- szemétszállító
- takarító.
Szegény szórólapozók, még a luxusprostikat és a drogkereskedőket is többre tartja náluk az átlagember.
Lássuk a részleteket, vagyis, hogy a presztízsmutató hogy fest az egyes értékelési szempontok szerint.
Kereset alapján a bankelnök (1.), az EU-s parlamenti képviselő (2.) és az országgyűlési képviselő (3.) fér fel a dobogóra. Utánuk közvetlenül jön az államtitkár és a politikus, tehát kijelenthetjük, hogy az embereknek az a véleménye, hogy a politika színpadán lehet a legnagyobbat szakítani. Az első nyolcba a plasztikai sebész és a gyárigazgató mellé még a szállodatulaj férkőzött be. A lista alján az utcaseprő, a szórólaposztó és a takarító áll (arany, ezüst, bronzérem), de a konyhai kisegítő, a segédmunkás, a csomagoló, a rakodómunkás és a szemétszállító is a szűk élboly része.
A
hasznosság szerinti rangsor keveseket fog meglepni, szinte minden szakma az egészségügyből jön. Sebész, körzeti orvos, gyermekorvos, mentős, fogorvos, ők vezetnek, de a gyógyszerész és a bőrgyógyász is befért az első nyolcba. Egyedül a tűzoltó nem egészségügyis az élmezőnyben. Felettébb érdekes, hogy a leghaszontalanabb szakmák közül az örömlányét, a pornószínészét és a drogkereskedőét simán megelőzi a szórólapozó, a futballista és a parkolóellenőr. Ez utóbbi három áll a lista alján.
Kié a
hatalom Magyarországon? – ez sem lesz túl meglepő, az emberek általános véleménye szerint a politikusoké. EU-s képviselő, politikus, országgyűlési képviselő, államtitkár, bankelnök, bíró, rendőrfőkapitány, polgármester – így fest a sorrend. A kétkezi munkások a legalulértékeltebbek ebből a szempontból: csomagoló, takarító, szemétszállító, rakodómunkás – ők vannak a lista alján.
A
tudás szerinti rangsor élmezőnyében újfent az orvosi, illetve a jogi szakmák találhatóak, valamint az egyetemi tanáré. Említésre érdemes még a
divatosság szerinti foglalkozási sorrend. Itt az első nyolc a következképpen néz ki:
- plaszitkai sebész
- tévés műsorvezető
- ügyvéd
- marketingmenedzser
- programozó
- közgazdász
- bankelnök
- fogorvos
A lista hátulról pedig:
- utcaseprő
- szemétszállító
- segédmunkás
- prostituált
- takarító
- csomagoló
- favágó
- rakodómunkás
A szubjektív vélemények alapján a leginkább alulfizetett állások:
- mentős
- kórházi ápoló
- bölcsődei gondozó
- szociális gondozó
- pék
- óvónő
- tűzoltó
- dajka
A leginkább túlfizetett szakmák:
- drogkereskedő
- luxusprostituált
- futballista
- politikus
- pornószínész
- profi bokszoló
- országgyűlési képviselő
- EU-s parlamenti képviselő
Ha érdekli a teljes kutatási anyag,
ide kattintva találja meg.
(Gaba)