A Facebook a Correctiv nevű német független, nonprofit tényfeltáró újságíró munkaközösséggel együttműködve vezeti be álhírszűrű eljárását, várhatóan heteken belül. A tervek szerint a Correctiv munkatársai megvizsgálják a portál felhasználói által álhírként megjelölt tartalmat - bejegyzést, megosztott cikket -, és ha valótlanságot tapasztalnak, akkor egy figyelmeztetést fűznek hozzá. Ezt úgy fogják nevezni, hogy a felhasználó flaggeli a kamunak tűnő hírt. Innentől a gyanús hírek természetesen jóval kevesebbszer fognak megjelenni az üzenőfalakon. A német kormány persze már nagyon be volt pipulva, és azt fontolgatták, állhírenként 500 ezer euróra kellene büntetni a Facebookot, aki pedig terjeszti, annak öt év börtön járhatna. Már csak azért is volt pánik emiatt, mert közelednek a német választások.
„Nem mi akarjuk eldönteni, hogy mi az igazság, és ezt nem is várják el tőlünk, ezért együtt kell működnünk külső partnerekkel, szakértőkkel” - mondta Sheryl Sandberg, a Facebook ügyvezető igazgatója. Sandberg a Bild című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy a társaság betartja a német törvényeket, így a jogsértő tartalmakat bejelentésre törlik, de minden egyéb gond "társadalmi kihívás", amellyel csak a politikával és a civil társadalommal együttműködve lehet megbirkózni.
Nem a Facebook fogja eldönteni a német szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást - mondta Sheryl Sandberg, hozzátéve, hogy „mi technológiát fejlesztünk, amely lehetővé teszi az embereknek, hogy megosszanak tartalmakat, de nem írunk és nem szerkesztünk cikkeket.”
Az interneten mutatkozó álhírterjesztés, lejáratás és gyűlölködés a német belpolitika egyik fontos témája. A kormány törvényben kívánja rögzíteni a közösségi portálok kötelezettségeit. A még formálódó tervek szerint a portálok üzemeltetőinek 24 órán belül törülniük kell a felhasználók által bejelentett sértő, gyűlölködő vagy hamis tartalmakat, különben pénzbüntetést kapnak. Kiemelték, hogy nem cenzúráról van szó, hanem arról, hogy az online közegben is mindenki védekezni tudjon a rágalmazás ellen.
A politikának meg kell tanulnia kezelni a többi között az álhírportálok és a manipulációra kifejlesztett, algoritmusok által vezérelt "véleményerősítő" eljárások és "trollok" révén kialakult új környezetet, és szükség esetén szabályoznia is kell - fejtette ki Angela Merkel, hangsúlyozva az interneten mutatkozó gyűlölködéssel szembeni fellépés fontosságát.
Nálunk nagyobb probléma, hogy a Facebook kamu gyógymódokkal, áll halálhírekkel, és eszeveszett baromságokkal van olykor tele. A tesztidőszak után kiderül, a Facebook legközelebb melyik országban, és nyelven akarja bevezetni az újítást, de nekünk is nagy szükségünk lenne rá. Közben nyugodtan böngészgessük a HVG listáját, amin a kamuoldalakat szedték össze,
ide kattintva el is érjük. (Torony, MTI)