Családtagját gyászolja Novák Katalin, a volt köztársasági elnök férjével együtt jelent meg a nyilvánosság előtt
Olvass tovább...
Novák Katalint kérdezték Magyarország helyzetéről, az egész világon olvassák az interjút, a kegyelmi botrányról is faggatták.
A nemrégiben kirobbant kegyelmi botrány óta sokakat foglalkoztat, hogy mi is történhetett Novák Katalinnal. Az várható volt, hogy ismét munkába áll valamilyen szívéhez közeli üggyel foglalkozó alapítványnál, most azonban hosszabb interjút is adott egy igen előkelő lapnak.
Egy friss cikkben, amely a brit The Times magazinban jelent meg Novák Katalin is megszólalt, a cikk fő témája pedig a magyarországi születésszám volt.
Az írás azt sugallja, hogy Magyarország Orbán Viktor kormányzása alatt sikeresen ellenáll a népességcsökkenésnek, annak ellenére, hogy a statisztikai adatok ennek ellentmondanak. A cikkben így hivatkoznak a magyar születésszámra:
Miközben a népesség öregszik és a demográfia „összeomlik”, egy politikus és egy adattudós felfedezi, hogy Orbán Viktor illiberális Magyarországa ellenáll a születésszám csökkenésének.
Olvass tovább...
A cikk részletesen kitér arra is, hogy Novák Katalin lemondásához egy botrány vezetett, mely során egy gyermekotthonban történt szexuális zaklatás ügyében nyújtott kegyelmet az érintett intézményvezető-helyettesnek. Ez után Novák igyekezett új irányba terelni karrierjét.
A brit lap említést tett Novák Katalin látogatásairól Japánban és Dél-Koreában, ahol a világ legalacsonyabb születési arányaival küzdenek. Az Orbán-kormány családpolitikai intézkedései különösen a négygyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentességét emelik ki, valamint azt, hogy az elmúlt 14 évben a magyar GDP több, mint 5 százalékos családalapítási támogatásokra. Azonban a szerző hozzáteszi, hogy a születésszámok eredményei 2020 óta visszaestek, különösen az idei évben.
Olvass tovább...
A cikkben megszólaltatott akadémikusok szerint a pénzügyi támogatások elsősorban a jobb módú családokat érintik, akik egyébként is vállaltak volna gyermekeket. Egyes elemzők ezt inkább egy átmeneti jelenségnek, mintsem valódi baby boomnak titulálják.
Az XY Worldwide társalapítója, Stephen J. Shaw viszont úgy véli, hogy Magyarország családpolitikájának sikerességét hosszabb távon kell megítélni. Hangsúlyozza, hogy a termékenységi ráta növekedése főként a fiatalabb korosztály, különösen a húszas éveikben járó párok korábbi családalapításával hozható összefüggésbe, és nem csak a tehetősebb rétegekre jellemző.
Olvass tovább...