Hihetetlen élőlényt láttak a megáradt Dunában
Olvass tovább...
Az országos tisztifőorvossal közösen tájékoztatott az árvízhelyzetről a miniszterelnök.
A 2024-es nagy dunai árvíz tetőzése után Orbán Viktor miniszterelnök kedden jelentette be, hogy az árhullám Mohácsnál elhagyja az országot, és ezzel véget ér a védekezés intenzív szakasza. A sajtótájékoztató során a miniszterelnök kifejtette, hogy az operatív törzs a mai nappal befejezi működését ebben a formában, mivel az árvízi helyzetet sikeresen kontrollálták. Orbán Viktor szimbolikus gesztusként elmondta, hogy „kikíséri a vizet” Mohácsnál, ezzel utalva arra, hogy a Duna áradása végleg levonul az országból.
Olvass tovább...
A tájékoztatón Müller Cecília, az országos tisztifőorvos is jelen volt, aki kiemelte az árvízi védekezés egészségügyi vonatkozásait. Beszédében hangsúlyozta, hogy a védekezés során az egészségügyi szolgálatok is fokozottan részt vettek, különösen a fertőzések megelőzésében és az esetleges környezeti kockázatok felmérésében. A tisztifőorvos hozzátette, hogy az árhullám levonulása után megkezdik a fertőtlenítési munkálatokat, hogy megakadályozzák a szennyezett vizek által okozott esetleges egészségügyi veszélyeket.
Orbán Viktor részletesen ismertette az árvízi védekezés során elért eredményeket. Az elmúlt napokban összesen 40 kilométernyi ideiglenes védművet építettek ki a legveszélyeztetettebb szakaszokon, és további 4,5 kilométeres árvízvédelmi falat emeltek. Több mint kétmillió homokzsákot használtak fel, amelyekbe 55 ezer tonna homokot töltöttek, hogy megakadályozzák a víz átszivárgását a gátakon.
A védekezésben kiemelkedő szerepet játszottak a vízügy és a Magyar Honvédség munkatársai, akik összesen 2000 főt mozgósítottak. Az árvízvédelmi szakemberek 5500 kilométert gyalogoltak a gátak ellenőrzése és karbantartása során, biztosítva, hogy egyetlen szakaszon se törjön át a víz.
A miniszterelnök saját részvételéről is beszélt, megemlítve, hogy az árvízi védekezés alatt összesen 1687 kilométert tett meg autóval, és személyesen is részt vett a munkálatok irányításában. Külön kiemelte, hogy a sajtó korrekt és részletes tájékoztatása is hozzájárult ahhoz, hogy a lakosság tisztában legyen a védekezés helyzetével.
Olvass tovább...
Mobilgátak a jövő védelmében
Orbán Viktor a jövőbeni árvízvédelemmel kapcsolatban elmondta, hogy a kormány fontolgatja új, modern árvízvédelmi beruházások bevezetését, amelyek megkönnyítenék és hatékonyabbá tennék a védekezést. Ezek közé tartoznak a mobilgátak, amelyek hosszú távon megelőzhetik a homokzsákokkal történő védekezés szükségességét. Bár ezek a megoldások drágák, a miniszterelnök szerint nem terhelik meg súlyosan az államháztartást. Orbán hozzátette, hogy bár EU-s támogatásokra nem számítanak, ha mégis megérkeznek, azt örömmel fogadják.
Az árvíz utáni helyreállítási munkálatok most kezdődnek meg, a védekezés intenzív szakaszának lezárásával. Az egészségügyi és környezetvédelmi hatóságok felkészültek a visszarendeződésre, amely magában foglalja a fertőtlenítési munkálatokat és az árvíz által érintett területek megtisztítását. Az ideiglenesen felépített védműveket fokozatosan lebontják, és a nem használt homokzsákokat későbbi védekezési munkálatokra tárolják el.
A 2024-es nagy árvíz nem csupán a természet erejének demonstrációja volt, hanem az országos összefogás példája is. Orbán Viktor kiemelte, hogy az ország sikeresen védte meg magát az áradástól, és a védekezés hatékonyságát a következő napokban a kormányüléseken is értékelni fogják. Az árvízi védekezésben részt vevő több ezer szakember és katona példátlan összefogással dolgozott azon, hogy megakadályozzák a Duna áradatának pusztítását.
Az árhullám levonulásával az ország újra biztonságban van, és a kormány megkezdheti a következő nagy kihívás, a vízvédelmi infrastruktúra fejlesztésének előkészítését.