promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Itt okozta a legsúlyosabb kárt az árvíz: van település, ahol ihatatlan a víz, az Európai Unió még nem segített

Itt okozta a legsúlyosabb kárt az árvíz: van település, ahol ihatatlan a víz, az Európai Unió még nem segített

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Most mérik fel, mekkora károkat okozott a megáradt Duna.

Ivóvízszennyezés Dömösön: Csak forralás után fogyasztható!

A Duna áradása következtében Dömösnél az ivóvíz határérték feletti szennyeződést mutatott, amely miatt a lakosokat arra figyelmeztették, hogy a vizet csak forralás után fogyaszthatják. A Belügyminisztérium közlése szerint Kisorosziban katonai helikoptert is be kellett vetni egy rosszullét miatt, amelyet valószínűleg a szennyezett víz okozott.

Széles körű árvízi védekezés

A jelenlegi árvízi helyzet hét vármegyét érint, ahol 52 településen folynak a védekezési munkálatok. Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett a vasárnapi sajtótájékoztatón, ahol Rétvári Bence államtitkár további részleteket osztott meg a védekezésről. Kiemelte, hogy a vízügyi hatóságok folyamatosan figyelik a kutak állapotát, különös figyelmet fordítva a szennyezett területekre.

A lakosság védelme

A hatóságok azt tanácsolják, hogy a csecsemők és kisgyermekek számára palackozott víz fogyasztása javasolt, amíg a helyzet nem normalizálódik. Továbbá, az árvízi védekezésben részt vevők létszámát sikerült 1500 fővel növelni, így már közel 500 ember dolgozik az átvezényelt katasztrófavédelmi egységek tagjaként. Az elzárt településrészek közé tartozik Baján a Pandúr-sziget, Lórév Adonynál, valamint Harta üdülőterülete​.

Önkéntesekre is szükség lehet

Az államtitkár elmondta, hogy a védművek elbontásában az önkormányzatok saját hatáskörben dönthetnek arról, szükség van-e önkéntesekre a szakemberek mellett. Az eddigi árvízi védekezés során Magyarországon szerencsére nem volt halálos áldozat, ami Rétvári Bence szerint a védekezés hatékonyságának köszönhető​.

Európai uniós segítség egyelőre várat magára

Rétvári Bence elmondta, hogy bár Magyarország már kezdeményezte az IPCR-rendszer megnyitását, az uniós rendkívüli felület még nem aktiválódott. Ennek ellenére az országok egymást segítik a helyzet kezelésében, de konkrét uniós segítség egyelőre nem érkezett​.

Az áradások elleni küzdelem továbbra is kiemelt fontosságú, és a hatóságok minden erejükkel azon dolgoznak, hogy minimalizálják a veszélyeket.