Elindult az egyik kontinens kettéválása, a Föld bolygó térképe örökre megváltozhat
Olvass tovább...
Az egykori szakértői kormány vezetője szerint hazánk nem fog az EU-ban maradni.
Bajnai Gordon, Magyarország volt miniszterelnöke, a prágai Globsec biztonságpolitikai konferencián tartott beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar lakosság túlnyomórészt EU-párti, és a jelenlegi kormány nem támaszkodhat a kilépést támogatók többségére. Szerinte ugyanakkor a kormány jelentős erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy ez a helyzet megváltozzon, különös tekintettel az EU-val szembeni politikai konfliktusok fokozására.
Olvass tovább...
Bajnai arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges kilépés az Európai Unióból súlyos gazdasági következményekkel járna. Kiemelte, hogy a Magyarországon jelen lévő külföldi autógyártók, például a német és kínai cégek, gyorsan kivonulnának az országból, ami azonnali gazdasági összeomláshoz vezetne. Az EU-tagság nélkül szerinte a magyar gazdaság sérülékenyebbé válna, mivel az ország jelentős mértékben függ az exportpiacoktól és a külföldi beruházásoktól.
Bajnai továbbá arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyar kormány célja a piaci versenyt háttérbe szorítani és az állami újraelosztás növelésével a társadalom nagy részét ismét függővé tenni az állami forrásoktól. Úgy véli, hogy ez a hatalom megszilárdításának eszköze, és szerinte a jelenlegi kormányzat egyre inkább pártállami rendszert épít, ahol a hűség a rendszerhez a siker egyik fő kritériuma. A piaci versenyt és a meritokratikus elveket egyre inkább felváltja a politikai hűség, ami hosszú távon károsíthatja a gazdasági növekedést és az innovációt.
Ezek a kijelentések különösen érdekesek annak fényében, hogy Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter, a napokban egyértelműen cáfolta, hogy Magyarország kilépne az Európai Unióból. Bóka kijelentette, hogy ez egy nem létező politikai vita, mivel a kormány nem tervezi Magyarország jövőjét az Európai Unión kívül elképzelni.
Olvass tovább...
Hangsúlyozta, hogy Magyarország kulturális, történelmi és gazdasági szempontból mélyen kötődik Európához, és az ország helye egyértelműen az EU-ban van. Kiemelte, hogy az európai identitás a modern magyar identitás szerves része, és a magyar gazdaság fejlesztési céljainak megvalósítása is elképzelhetetlen az EU-tagság nélkül, különösen a nyitott, exportvezérelt és külföldi beruházásoktól függő gazdaság miatt.
Bóka ezen kívül rámutatott arra is, hogy Magyarország biztonságpolitikai szempontból is szorosan kötődik az EU-hoz és a NATO-hoz, amelyek garantálják az ország védelmét. Szerinte az EU-tagság nemcsak gazdasági, hanem biztonsági szempontból is nélkülözhetetlen Magyarország számára.
A két politikai szereplő nyilatkozatai jól tükrözik a magyar belpolitikai vita két különböző nézőpontját az Európai Unióval kapcsolatban. Míg Bajnai a kormány EU-val szembeni politikáját kritizálja, Bóka János egyértelműen a tagság mellett érvel, hangsúlyozva annak gazdasági és biztonsági jelentőségét.