Valami megmarta a Balatonban, mielőtt elájult volna, utolsó erejével az életmentő rendőrökhöz fordult
Olvass tovább...
A vízminőséggel van gond, egy ideig most biztosan nem lehet használni a szabadstrandot.
Legtöbbször a vízben megjelenő baktériumok semmiféle problémát nem okoznak, természetes, sőt, fontos részei a Balaton ökoszisztémájának is. Ám vannak olyan környezeti tényezők, amik egyes fajtáiknak jelentős felszaporodását okozza, ami viszont már káros lehet a tó élővilágára és az emberekre nézve is.
A világon szinte mindenhol előfordulhat az úgynevezett cianobaktériumok tömeges megjelenése, melyek ugyan fontosak az oxigéntermelés szempontjából, a nyári időszakban képesek elszínezni a vizet, emellett viszont elnyomják a többi algafajtát.
Olvass tovább...
Szaporodásuk legfontosabb időszaka éppen a nyári időszakra esik, az időjárás pedig jelentősen befolyásolja a mennyiségüket. Mivel most kifejezetten kedvezőek a feltételek – a kánikula miatt meglehetősen magas a vízhőmérséklet – ezért a megszokott mennyiségnél jóval magasabb a jelenlétük a tó vizében.
„A part mentén, lokálisan nagy tömegben összesodródhatnak a víz felszínén. Ha ilyet látunk, érdemes odafigyelni, egyes formáik ugyanis termelhetnek méreganyagokat is, amelyek bőr- és nyálkahártya irritációt okozhatnak”
– írta korábban a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.
Habár azt egyelőre nem erősítették meg, hogy emiatt zárták le a tihanyi Somosi szabadstrandot, mindenesetre a vízminőség romlása miatt egy ideig nem lehet a vízbe menni a partszakasz ezen részén:
„A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal VE/NEF/0656-9/2024 sz. határozata alapján a Balaton vízminőségének romlása miatt, 2024. augusztus16. napjától a Somosi szabadstrand átmenetileg nem üzemel. A Kormányhivatal folyamatosan monitorozza a strand vízminőségét, és amennyiben fürdőzésre alkalmasnak találják, arról külön határozatban döntenek. Megértésüket köszönjük! Kérjük, hogy az egészségük védelme érdekében a strandot átmenetileg ne használják”
– tájékoztatott a helyi önkormányzat.