Magyarország hamarosan kiszáradhat.
Döbbenetes, egyben aggasztó dolgot közöltek az ELTE kutatói. A nemrég közölt tanulmányuk szerint kiszáradás fenyegeti Magyarországot a következő évtizedekben, ha nem sikerül megállítani a klímaváltozást.
A kutatók szerint az egyre erősebb éghajlatváltozás miatt a száraz területek terjedni fognak, elsősorban az Alföld északi és középső részein, a Kisalföldön és a Dunántúl északkeleti részén. A vészjósló hírt csak tovább fokozza a tény, hogy az 1970-80-as évekhez képest már most jelentősen csökkent a nedves területek aránya; a korábbi 84 százalékról 68 százalékra esett vissza a júniusi adatok szerint.
A kutatók több lehetőséget is felvázoltak:
A FAI különböző kategóriáinak 2001–2020 időszakban megfigyelt előfordulásának területi arányai (balra), valamint a 2081–2100 időszakra az optimistább RCP4.5 (jobbra fent) és a pesszimista RCP8.5 (jobbra lent) forgatókönyvet figyelembe vevő klímaszimulációk átlaga alapján. A szerzők ábrája. Fotó: masfelhok.hu
Az ELTE éghajlatváltozás belföldi hatásairól szóló tanulmányát a masfelfok.hu-n lehet teljes egészében elolvasni.
Nemrég elszomorító képek érkeztek a "kiszáradt" Dunáról, ugyanis a folyó vízszintje három hét alatt nagyjából 1,5 métert csökkent. Azóta még rosszabb lett a helyzet: a Margit-sziget déli csúcsánál, a Margit híd szigeti bejárója alatt hétfőn a folyó vízállása mindössze 78 centiméter volt.
[[g]]