promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
A világ legmocskosabb városa volt ez a betondzsungel, a földdel tették egyenlővé

A világ legmocskosabb városa volt ez a betondzsungel, a földdel tették egyenlővé

Borítókép:  Profimedia
Gasztro & Utazás
Kategória fejléc

Nem véletlenül lett a legmocskosabb városa az a gigantikus betontömb, ahol a létező összes bűntény megtörténhetett.

Kowloon egy városrész Hongkongban, amely a Hongkong-szigettel szemben, a szárazföldön található. Ez a nagyvárosi terület különböző kerületekre oszlik, mint például Tsim Sha Tsui, Mong Kok, Yau Ma Tei és még sok más. A Kowloon Walled City volt az a terület, amelyet a legmocskosabb helyként emlegettek, a zárt városrész ugyanis a 20. század közepén különösen sűrűn lakott és szabályozatlan terület volt, lakói egytől egyig illegális tevékenységet folytattak.

A Kowloon Walled City története rendkívül izgalmas, eredetileg egy kínai katonai erődítmény volt, amelyet a Qing-dinasztia építtetett a 19. században. A britek 1898-ban Hongkong többi részét 99 évre bérbe vették, de a Walled City hivatalosan kínai fennhatóság alatt maradt.

A második világháború végén, Japán kapitulációja után a terület jogi státusza bizonytalanná vált, és a kínai kormány nem tudott megfelelően gondoskodni róla. Ennek következtében menekültek, hajléktalanok lepték el, a brit hatóságok pedig vagy nem tudták vagy nem is akarták ellenőrizni a területet.

Az 1950-es és 1960-as években a Walled City népessége robbanásszerűen növekedni kezdett. 

Az 1980-as években körülbelül 33 ezer ember élt egy mindössze 2,6 hektáros területen, így a világ egyik legsűrűbben lakott helyévé vált. Az épületek magasra nőttek és szorosan összezsúfolódtak, a lakók illegálisan építettek újabb és újabb emeleteket, szobákat a régi ingatlanokra. Az lakóházak néhány négyzetméteres lakásokat kínáltak, ahol családok több generációja élt együtt, szűk térben.

A túlzsúfoltság és az igénytelenség oda vezetett, hogy a terület infrastruktúrája teljesen leromlott. Szűk, világítás nélküli, koszos utcák, meghibásodott víz- és szennyvízrendszerek, kritikus higiéniai körülmények. A szemét és a hulladékkezelés hiányában nem akadt egy tiszta négyzetméter sem. Gyakoriak voltak a fertőző betegségek, mint például a tuberkulózis, hepatitis és különböző bélfertőzések. 

A legmocskosabb város kívül-belül elzüllött

Kowloon Walled City híres volt az illegális tevékenységről is, a helyiek kábítószer-kereskedelemből, szerencsejátékból, prostitúcióból éltek, de pénzért szinte bármilyen illegális orvosi beavatkozást elvégeztek. Mivel a brit és a kínai hatóságok nem vállalták a felelősséget a területért, a helyi bűnszervezetek vették át az irányítást.

A közszolgáltatások, mint az oktatás és a szociális ellátás, gyakorlatilag nem léteztek. Az emberek saját maguk próbálták megoldani a problémáikat a közösségek és a helyi bűnszervezetek segítségével. Az életszínvonal rendkívül alacsony volt, az emberek mindennapi élete, beleértve a gyerekekét is, kemény és veszélyes volt.

A ledózerolás volt az egyetlen megoldás

A kínai kormány egészen a nyolcvanas évek második feléig nézte tétlenül az áldatlan állapotokat, 1987-ben döntött úgy, hogy a földdel teszik egyenlővé a városrészt. A folyamat 1993-ban kezdődött és egy év alatt le is zajlott. Az ott lakókat kártérítés ellenében máshová költöztették.

A lebontás után a területet teljesen átalakították, és ma egy szépen kialakított park található a helyén, amely megőrzi a Walled City néhány történelmi elemét, például a déli kaput és néhány régi épület alapját.

Szociológusok szerint a városrész története jól példázza, hogyan válhat egy terület szabályozatlanná és kaotikussá, ha nincsenek megfelelő hatósági ellenőrzések és infrastrukturális fejlesztések.