A Pepsi új dobozaitól eldobod az agyad – ilyet mindenki akar majd
Olvass tovább...
Magyarországon a Szobinak köszönhetjük az elterjedését.
A rendszerváltás előtti Magyarországon a mainál lényegesen szűkebb volt a boltokban, presszókban kapható szénsavas üdítőitalok köre. Ezért voltak népszerűek a különféle szörpök, amelyek szódavízzel vagy sima csapvízzel hígítva elég jó kis itókákká váltak.
Gyerekkorunk egyik nagy rejtélye az volt, hogy a sárgás színű jaffa szörp vajon miből készülhetett. Egzotikus hangzása miatt sokan választották azt, utána viszont az íz igazából nem kínált semmi különlegeset.
A jaffa név a Földközi-tenger egyik ókori kikötővárosából, Jaffából ered, amelyet a világ legősibb települései közt tartanak számon. Napjainkban az izraeli Tel-Aviv része, és már időtlen idők óta híres a narancsültetvényeiről. A citrusfélék termesztése a 19. század utolsó negyedétől jelentősen felfutott, akkoriban a város körül 3-400 narancsültetvény pompázott.
Olvass tovább...
És ezzel el is érkeztünk kiinduló kérdésünkhöz, hogy miből készült a legendás jaffa szörp. Természetesen narancsból, mégpedig annak a jaffai változatából, amely majdnem mag nélküli, könnyen hámozható, lédús fajta volt, ezért gyorsan népszerűvé vált Európában. Már csak azért is, mert nem volt annyira savanykás, mint a spanyol citrusfélék.
„Ahogy telt az idő, visszaesett a narancstermesztés, ez viszont nem gátolta meg a jaffa narancs terjedését. Így most már az is előfordulhat, hogy a jaffa narancs nem is Jaffából származik, hanem mondjuk Made in Spain felirat lesz rajta, mert egyszerűen áthelyezték a termelést máshová is”
– olvasható a történet vége a konyhalal.hu oldalon. Értesüléseik szerint Magyarországon a Szobinak köszönhetjük a jaffa szörpöt, ez a vállalat 1964-ben jött létre a Pest megyei Szobon, és feladata volt – egyebek mellett – az import gyümölcsök feldolgozása.
Olvass tovább...