Melyik város a legerősebb turizmusban, ha a GDP-hez való hozzájárulást nézzük? Ha ezt a kérdést felteszik nekünk, elsőre talán Párizsra, Londonra vagy New Yorkra tippelnénk – Párizs és New York egyébként nem is olyan rossz tipp. A francia főváros például dobogós a listán, igaz, hogy a dobogó alsó foka jutott neki. New York a tízben van, sőt az ötben is, London sehol. Ellenben három kínai metropolisz is top10-es lett a Utazási és Turisztikai Világtanács becslése alapján, amelynek érdekességei itthon a
turizmus.com oldalon is olvashatók. Mi több, a listavezető hely Sanghajé, a második pozíció Pekingé – és nem csak jelenleg.
Kínáról ma már mindenki tudja, hogy milyen mértékben hódít különböző frontokon, például a futballpiacon. Az talán mégis meglepő lehet, hogy nagyvárosai milyen mértékben szívják magukba az emberiséget – és egyre jobban. Sanghaj 2007 és 2017 között a nyolcadik helyről ugrott előre az elsőre, és a prognózis alapján ott is marad 2027-ig.
Infrastruktúrafejlesztés, termékfejlesztés, repülőtéri befektetések: mindez együtt jár a növekedéssel. Éppen ezért 2027-re várhatóan Kanton lesz a negyedik, vagyis ha ez így megy tovább, pár évtizeden belül csak kínai város lesz a dobogón.
A top 10-es lista a 2017-es év alapján:
- Sanghaj (35 milliárd dollár)
- Peking (32,5 milliárd dollár)
- Párizs (28 milliárd dollár)
- Orlando (24,8 milliárd dollár)
- New York (24,8 milliárd dollár)
- Tokió (21,7 milliárd dollár)
- Bangkok (21,3 milliárd dollár)
- Mexikóváros (19,7 milliárd dollár)
- Las Vegas (19,5 milliárd dollár)
- Sencsen (19 milliárd dollár)
…56. Budapest (3,1 milliárd dollár)
A top10 a foglalkoztatás alapján:
- Jakarta
- Peking
- Mexikóváros
- Sanghaj
- Bangkok
- Csungking
- Delhi
- Mumbai
- Ho Si Minh-város és Sencsen.
(AA)