Bud Spencer szakáll nélkül, izmosan: iszonyatosan jóképű volt, 1955-ben még így tűnt fel egy filmben - videó
Olvass tovább...
Elképesztően hosszú szakállat növesztett Braunau am Inn polgármestere, ami a vesztét okozta, amikor a tűz elől menekült.
Braunau am Inn, egy kisváros Ausztriában, az Inn folyó partján. Az alig 18 ezer lakosú település sok szempontból ismert, itt született például Adolf Hitler 1889. április 20-án. De híres arról is, hogy az egyik korábbi polgármester itt bukott fel a saját szakállában, ami miatt azonnal meghalt.
A náci vezér szülőháza az utóbbi évtizedekben többször is vita tárgya volt a településen. Az osztrák kormány nem nagyon tudja eldönteni, hogyan kezelje az örökséget, de semmiképpen sem szeretnék, hogy a hely a neonácik találkozópontja legyen. A ház ezért jelenleg nem látogatható, de a városban van egy szerény emléktábla, amely a diktatúra áldozatainak állít emléket. A táblán ez a felirat olvasható: „Soha többé fasizmust. Milliók halála figyelmeztet.”
Olvass tovább...
Braunau am Inn egyébként gyönyörű középkori városközponttal büszkélkedhet, jól megőrzött épületekkel és műemlékekkel, köztük a gótikus stílusú Szent István-templom. A város történelme sokkal szebb és régebbi, minthogy Hitler emléke beárnyékolhassa, a helyiek büszkék a kisváros építészetére és természeti szépségére.
A település egyik korábbi polgármestere Hans Steininger volt, akinek halála az egyik legtöbbet emlegetett legenda a városban. A 16. századi vezető élete során rendkívül hosszú szakállat növesztett, mérete állítólag több mint 1,5 méter volt. A feljegyzések szerint általában összetekerve tartotta a legendás arcszőrzetet, de egy 1567-es tűzvész idején nem így történt.
A polgármester aznap állítólag nem fonta be és tekerte fel hihetetlenül hosszú szakállát és amikor menekülni próbált, megbotlott benne, majd elesett. Olyan szerencsétlenül ért földet, hogy eltörte a nyakát és ott helyben meghalt.
Hans Steininger szakállának mumifikált része ma is megtekinthető a város egyik múzeumában.
Olvass tovább...
A szakáll a történelem különböző időszakaiban a férfiasság, a hatalom és a bölcsesség szimbóluma volt, sok országban még ma is így van. A szakáll viselése kiemelten fontos például az iszlám közösségekben. A tálib rezsim idején Afganisztánban például kötelezővé tették a férfiak számára a szakáll viselését, és büntetést szabtak ki azokra, akik nem tartották be ezt a szabályt.
A középkorban és a reneszánsz korban nem büntették a csupasz férfi arcot, de a hosszú szakáll viselése társadalmi státuszt és presztízst jelképezhetett. Hans Steininger, mint Braunau am Inn polgármestere is valószínűleg ilyen megfontolásból növesztette meg szakállát, hogy kiemelje tekintélyét és rangját, de sosem gondolta volna, hogy egyszer a halálát fogja okozni.