Kiderült II. Erzsébet titka, emiatt a csodaszer miatt élt ilyen sokáig
Olvass tovább...
Alighanem másképp alakult volna Európa történelme, ha a fiatal Henry herceget nem menti meg egy talpraesett, türelmes orvos a szörnyű sérülését követően.
Magyarországon Luxemburgi Zsigmond ült a magyar trónon, amikor Angliában a bohém fiatalkorral büszkélkedő V. Henrik fejére került a korona. A várakozásokkal ellentétben jelentős uralkodóvá, kiváló hadvezérré vált, ám kevés hiányzott ahhoz, hogy a történelem más fordulatot vegyen.
A fiatalember még csupán 16 esztendős volt, amikor apja, IV. Henrik oldalán 1403-ban részt vett a shrewsbury-i csatában. A Henry Percy által vezetett rebelliseket kellett megleckéztetni, és ez volt az első olyan ütközet, ahol a rendkívül hatékony hosszúíjakat használó angol íjászok egymásnak feszültek.
Az ifjú Henry walesi herceg éppen egy ilyen nyíltól sebesült meg, a szemtanúk leírása szerint szörnyűséges módon. Hihetetlen csoda folytán élte túl, az orvos John Bradmore segítségével, aki mézet és alkoholt használt a többszöri beavatkozásai során, ezáltal a sérülés nem fertőződött el.
Olvass tovább...
Nem volt rest egy speciális eszközt sem gyorsan összefabrikálni, amivel el tudta távolítani a nyílhegyet a koponyából (lásd a cikk végén lévő videót). Henry maradandó sebet szerzett az arcára, de ez volt a legkevesebb.
A nyílvessző a herceg orra mellett hatolt a fejébe, és mélyen bele is ágyazódott. Az orvos nem bizonyult türelmetlennek, csigalassúsággal, 30 nap alatt távolította el a fémhegyet a koponyából, és ezzel megmentette a trónörökös életét.
A sors furcsa fintora, hogy Henry úgy vált legendás katonakirállyá, hogy mindössze két igazi ütközetben vett részt. Először a számára kis híján végzetessé vált shrewsbury-i csatában, majd Azincourt-nál, amelyet Shakespeare is megemlít az egyik művében.
Így sérült meg a herceg, és a speciális orvosi szerszámot is bemutatja az alábbi videó: