Pumped Gabo a kidolgozott testével próbálja felhívni a figyelmet a környezetvédelemre
Olvass tovább...
Te tudod, hogyan kell megfelelően kidobni a szelektívbe a hulladékot?
Az elmúlt években észrevehető mozgalom ment végbe a vásárlási szokásokban, különösen, ami a csomagolást illeti. Korábban nem volt szokatlan, hogy gyümölcsöt, zöldséget, péksüteményeket és egyéb élelmiszereket műanyagba csomagolják – a járvány idején közegészségügyi megfontolások miatt gyakran egyenként is. Azonban a fogyasztók klíma érzékenysége, a tudatosság szerepe a vásárlásban jelentősen befolyásolja a vásárlás módját. Igaz, hogy hivatalosan már tilos az egyszer használatos műanyagzacskók használata a boltokban, mégis különböző kiskapuk által szinte még mindenhol megtalálhatóak. Azonban sok cég főleg a kisvállalkozók már környezetbarát csomagolást alkalmaznak, megcélozva a tudatos vásárlókat. Több élelmiszer már papírcsomagolásban van, sőt vannak olyan termékek, amelyek csomagolás nélkül kerülnek a polcokra.
Ezekre a megoldásokra azért volt szükség mert sok fogyasztó aktívan bojkottálta a műanyagba csomagolt árukat, több külföldi portálon olvasható, hogy a vásárlók gyakran eltávolították a csomagolást a kasszánál, és otthagyták. Az üzenetet egyértelmű volt, amelyre a szupermarketeknek is reagálnia kellett. Számos területen csökkentették a csomagolást, és egyesek, például a Lidl, környezetbarát szövet zacskókat árul, melyekbe a zöldségeket pakolhatjuk. Egy ideje már a köztudatban is megjelentek a saját újrahasznosított táskák, melyeket magunkkal viszünk a vásárlás során.
Na de mit tegyünk, ha szeretnénk elkerülni a csomagolásokat?
A „zero waste” azaz, hulladékmentes mozgalom egyre elterjettebb és már Magyarországon is találunk hulladékmentes boltokat.
Ezekben a „zero waste” üzletekben kimérten tudunk vásárolni alapanyagokat a konyhánkba. Mivel a gyártónak nincs gondja a csomagolásra, még kedvezménesebben is tudunk vásárolni, ezáltal spórolni a háztartásban.
Ezek az üzletek a vásárlás új, fenntartható módját kínálják, ahol a fogyasztók magukkal hozzák edényeiket, azt újratöltik, ezáltal intenzívebben visszaszorítva a hulladék termelését. Azon kívül, hogy csökkentjük a hulladéklerakókba szánt csomagolások számát, szabályozhatjuk, hogy mennyi élelmiszert viszünk haza, elkerülve az élelmiszer-pazarlást.
Mutatunk pár „zero waste” boltot:
Na de, ha mégis műanyagcsomagolást vittünk haza, vajon tudjuk-e, hogyan kell megfelelően szelektálni?
A szelektív hulladékgyűjtőkből sajnos nagyon kevés műanyag kerül újrahasznosításra, mivel a fogyasztók nincsenek tisztában a szelektív hulladékgyűjtés alapvető szabályaival.
Ha nem kezeljük megfelelően, akkor ez ijesztően kevés mennyiség lehet. Minden műanyag csomagolási hulladék – beleértve 2021-től a puha műanyagot is – a háztartási hulladékgyűjtőkbe helyezhető, ha az tiszta, száraz és laza. Ez azt jelenti, hogy nem maradhat élelmiszer vagy folyadék a műanyag csomagolásokon, és lazán kell őket elhelyezni, nem egymásba pakolva. A hulladékgyűjtőbe helyezhető tárgyak teljes listája itt található.
Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy a hulladéklerakókba kerülő élelmiszer-hulladék metánt bocsájt ki, amely 25-ször erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. ezért nagyon fontos az ésszerű vásárlás, ami nem csak a pénztárcánknak könnyebbség, hanem a föld bolygónak is.
Mielőtt elindul vásárolni, ellenőrizze készleteit, készítsen listát, és tartsa be, csak azt vásárolja meg, amire szüksége van, és ne csábuljon el a romlandó élelmiszerekre vonatkozó különleges ajánlatok között – bár olcsóbbnak tűnhet, több mint valószínű, hogy egy részük a kukában landol majd.
Olvass tovább...