5 tény, miért nem ciki pszichológushoz járni
Olvass tovább...
Van, hogy éjszaka sem tudod leállítani a szorongó gondolatokat?
A szorongó gondolatok nemcsak álmatlansághoz és más alvási problémákhoz vezethetnek, hanem az alváshiány is hozzájárulhat a szorongáshoz és a stresszhez.
„A szorongás váltja ki a »küzdj vagy menekülj« reakciónkat, ami a szervezet módja arra, hogy felkészítsen minket a fenyegetéssel szembeni fellépésre – ez nem az ideális állapot az alváshoz. Sajnos ez a ciklus csak tovább romlik, ha nem alszol eleget éjszaka, mivel a szervezeted növeli a stresszhormonok szintjét”
– mondja Dr. Sue Peacock, pszichológus a Metronak.
A mély alváshoz kapcsolódó agyi vegyi anyagok ugyanazok, amik leállítják a stresszhormonok termelését. Tehát ennek eredményeként, ha nem alszol jól, a szervezeted folyamatosan pumpálja ezeket a hormonokat, így másnap még stresszesebbnek érzed magad. Aztán még nehezebben alszol el, és egy ördögi körbe kerülsz.
Mivel az alvás elengedhetetlen, hogy egészséges maradj, a szakértők a következőket javasolják.
Olvass tovább...
Elő a naplóval
Néhány órával lefekvés előtt gondold át a napod, és írd le a naplódba. Vedd végig, mi ment jól, mi nem. Általában ezek a tényezők tartanak ébren, és segít, ha lefekvés előtt túlesel ezen.
Kísérlet a „gondolatváltásra” és a „gondolatmegállításra”
Két technika van, ami segíthet neked az éjszakai szorongásban, az első a “gondolatváltás”.
„Gondolj egy olyan helyre, ahol nyugodtnak és kipihentnek érzed magad – ez lehet egy tengerpart, egy vidéki séta, a kerted stb. –, és írd le nagyon részletesen magadnak, ahelyett, hogy a fejedben tartanád, mondd ki a szavakat”
- javasolja Peacock.
A másik pedig a „gondolatmegállítás”. Ebben az esetben az ember két másodpercenként az „az” szóra gondol. Ez úgy működik, hogy blokkolja a negatív gondolataidat, és mivel az „az” szó nem jelent semmit, vagy nem kapcsolódik hozzá semmilyen érzelem, az elméd nem fog elkalandozni.
Alvási rutin
Dr. Carla Runchman klinikai pszichológus hangsúlyozza a következetes lefekvés előtti rutin, valamint a jó „alváshigiénia” fontosságát – ami lényegében azt jelenti, hogy olyan környezetet és napi gyakorlatokat kell kialakítani, amik elősegítik a megszakítás nélküli alvást.
Jó ötlet legalább 30 percet szánni az esti rutinodra. Runchman azt mondja:
„Ez különböző embereknél eltérő lehet, például olvasás, fürdés vagy nyugodt zene hallgatása.”
Mély légzés
A mély légzés egyszerű és hatékony módja a test megnyugtatásának, valamint a szorongás és a stressz leküzdésének.
Dr. Don Grant, a The Independent Pharmacy munkatársa szerint:
„A mély légzés fokozza az agy oxigénellátását. Ez stimulálja a paraszimpatikus idegrendszert, amely szabályozza a testi funkciókat stressz idején.”
Ettől az emberek nyugodtabbak, kevésbé idegesek, ami segít visszaaludni.
Olvass tovább...