5 tény, miért nem ciki pszichológushoz járni
Olvass tovább...
Hiába szereted az állásodat, mostanában nehezedre esik a legegyszerűbb feladat elvégzése is? Túlterheltnek érzed magad, mert túl sok a stressz a munkahelyeden? Elképzelhető, hogy téged is megtalált a burnout-szindróma.
A kiégés, vagy másnéven burnout-szindróma olyan érzelmi és fizikai kimerültség, amiben sikertelennek, céltalannak látjuk az életünket. Eredetileg az olyan foglalkozásoknál vizsgálták, ahol fokozott szellemi terhelésnek vannak kitéve az alkalmazottak, mint például az egészségügyben dolgozók vagy a rendőrök. Manapság egyre nagyobb kihívásokkal kell szembenézniük a munkavállalóknak egy átlag munkahelyen is. A nagy elvárások, a kevés pihenőidő egy idő után fásultsághoz, majd kiégéshez vezethez, ami egyszerűen lehetetlenné teszi a munkvégzést. Nem hisztiről vagy lustaságról van szó: komoly megterhelés alatt áll az egész szervezet.
Olvass tovább...
Mitől alakul ki?
A kiégés jelei:
Mit tehetsz ellene?
Ideális esetben időben észreveszed magadon a jeleket – például az értelmetlenül sok feladat bevállalását, vagy besokallsz a munkahelyi stressztől és időben váltasz. Ha jó a főnököd, ő is észreveszi, hogy a kiégés szélén állsz, és segít átütemezni a munkafeladatokat. A cél, hogy újra megtaláld a munkahely-magánélet egyensúlyt. Szabj meg egy konkrét időkeretet, ami alatt reális mennyiségű munkát kell elvégezned. A túlóra néha belefér, de ha minden este későn végzel, és még hétvégék sem szabadok, akkor sürgősen változtatnod kell! Elképzelhető, hogy nehezedre esik visszaállni a normális munkarendre, vagy új állást kell keresned, új kihívásokkal. Ne félj segítséget kérni: a kollégák, barátok, a család bizonyára nyitottak egy kiadós beszélgetésre, ám lehet, hogy érdemes életvezetési tanácsadóhoz vagy pszichológushoz fordulnod.
Olvass tovább...