Mutatjuk, mennyit kell küzdeni ahhoz, hogy egy jó szelfi készüljön
Olvass tovább...
Bőrsimítás, arcvékonyítás, orrkorrekció. Épp úgy hangzik, mintha fellátogatnánk egy plasztikai sebészet honlapjára. Csakhogy az előbbi felsorolás egy egyszerű telefonos appról származik, ami bárki arcát tökéletesre faragja. Vagyis csak a fényképét. Az esetek többségében még csak nem is kell hozzá semmilyen képszerkesztőt letölteni, mert az új telefonok szelfikameráját már eleve ellátták különleges filterekkel. Esélyünk sincs a valóságot megörökíteni. És, hogy miért gond ez? Mert rombolóan hat az önértékelésre.
Torzuló önkép
Az előre beállított filterek miatt a szelfikről nem az eredeti fényképarcunk néz vissza. Már a telefon szelfikamerájának alapbeállítása is simítja a bőrt, eltünteti a ráncok nagy részét. Önmagában ez is nagy változás, de sokan ennél tovább mennek, és applikációk segítségével slankítják az arcukat, változatják a bőrszínüket, a szemük és az orruk nagyságát. Hol vannak már azok a fotók, amikor egyszerűen csak az előnyös pozíciót kerestük! Ez hosszú távon azt eredményezi, hogy torzul az önmagunkról kialakított kép: a szelfikép lesz az elfogadott, szép arcunk, és úgy érezzük, ennek a szintjét nem üti meg a valódi külsőnk.
Fókuszban a hibák
Hiába szól minden az önelfogadásról, ha a rendelkezésre álló eszközökkel épp ez ellen dolgozunk: jobbnak, szebbnek akarjuk látni magunkat. Sajnos, ennek az ellenkezőjét érjük el. Akárhányszor a tükörbe nézünk, felnagyítódnak a hibáink, és egy idő után már ezekre fókuszálunk. Úgy érezzük, nem ütjük meg a mércét.
Az önbecsapás hatására csökken az önbizalmunk, és a filterekkel felturbózott ál arcunkra vágyunk. Extrém esetekben addig is elmehet valaki, hogy konkrét szépészeti beavatkozásoknak veti alá magát, csak hogy az áhított képmás mosolyogjon vissza rá a tükörből.
Olvass tovább...
Szelfi-irigység
Az agyonfilterezett szelfik másik negatív hozománya, hogy elkezdtünk másképp viszonyulni egymáshoz is, amit talán legjobban a szelfi-irigység szóval lehetne leírni. Ha valaki feltűnően fiatalos, jól néz ki egy képen, akkor jön az epés, rosszindulatú megjegyzés: ó, biztos nem is így néz ki, csak túltolta a filtert. Azért szólunk be, mert ezzel nyugtatjuk magunkat. Nehogy már csak mi érezzük rosszul magunkat a bőrünkben. A közösségi oldalak tökéletes fotóit látva ugyanis még inkább elbizonytalanodunk. Hatalmába keríthet az az érzés, hogy az átlagos külsőnkkel kilógunk a sorból.
Hiába fogjuk fel az eszünkkel, hogy a netes képek többsége csak ügyesen megkreált maszk, a szelfi akkor is rombolóan az önképünkre. Összeségében szomorú, hogy ekkora hangsúlyt fektetünk a külsőségekre, és képesek vagyunk ilyen ördögi körbe kergetni a társadalmat.
A kisugárzás a lényeg!
Az önbizalomvesztésnek az a legnagyobb veszélye, hogy a legfontosabb dolgot veszítjük el miatta: a pozitív kisugárzást. Holott abban szinte mindenki egyetért, hogy ez az, ami igazán számít! Lehetnek akármilyen gyönyörűek a vonásaink, ha nem vagyunk rendben saját magunkkal, nem látnak minket igazán vonzónak. Ez persze fordítva is igaz: a kevésbé szép arcút is képes megszépíti a ragyogó, önfeledt mosoly, a magabiztos fellépés. Egyszerűen azért, mert jól érezzük magunkat a kiegyensúlyozott ember társaságában, aki tisztában van a valódi értékeivel.
Olvass tovább...
Mit tehetsz?
Olvass tovább...