Enni vagy nem enni. Tényleg tiltott gyümölcs a banán a diéta alatt?
Olvass tovább...
Az új év az új elhatározások ideje. Januárban a legtöbben megfogadják, hogy leadnak pár kilót, különösen, ha feljött némi felesleg az ünnepek alatt. A fogyás azonban nem olyan egyszerű feladat, akkor meg pláne nem, ha olyan mítoszokra támaszkodunk, amelyeknek semmi alapja. Íme 7 elterjedt tévhit a diétával kapcsolatban, amelyeket jobb lenne teljesen elfelejteni.
1. Ha kihagyom a reggelit, fogyni fogok
Létezik egy közkeletű mondás, miszerint a reggeli a nap legfontosabb étkezése. Ennek ellenére sokan a délelőtti étkezés elhagyásával próbálnak meg lefaragni a súlyukból.
Valójában legyen szó reggeliről, ebédről vagy vacsoráról, a fogyás pusztán a kihagyott étkezés miatti kalóriaveszteségre vezethető vissza, és nincs köze az elhagyott étkezés időpontjához.
Forrás: PixaBay
Fontos azonban megemlíteni, hogy azok, akik kihagyják a reggelit, olykor tudattalanul többet esznek a nap hátralévő részében, ami „alattomos” súlygyarapodáshoz vezethet. Ha tehát úgy döntünk, hogy nem reggelizünk, ügyeljünk oda étkezésünkre a nap többi részében is.
2. Egyes ételek zsírégető hatással bírnak
Tény és való, hogy vannak bizonyos ételek, amelyek az anyagcsere támogatásával elősegíthetik a súlycsökkenést – ahogy erről egy korábbi cikkünkben is írtunk –, azonban fontos megértenünk, hogy önmagában semmilyen étel sem képes hosszútávon is hatékony megoldást nyújtani a fogyásra.
Egy kiegyensúlyozott diéta mellett azonban egyes ételek komoly segítséget nyújthatnak a kilók leadásában.
Olvass tovább...
3. Ha alacsony zsírtartalmú ételeket eszem, le fogok fogyni
Természetesen a csökkentett-, vagy alacsony zsírtartalmú ételek kevésbé hizlalnak, mint a zsírban tocsogó társaik, azonban ezeknek a termékeknek néha olyan magas a szénhidráttartalma, hogy szinte többet ártanak, mint amennyit segítenek.
Gondoljunk itt például a csökkentett zsírtartalmú majonézre, amely hiába tartalmaz kevesebb zsiradékot, valószínűleg tele van cukorral, így rengeteg kalória van benne.
Érdemes megjegyezni továbbá azt is, hogy a „csökkentett zsírtartalom” nem feltétlenül egyenlő az „alacsony zsírtartalommal". Attól még, hogy egy adott terméknek 20 százalékkal kevesebb a zsírtartalma, nem feltétlenül diétás.
4. Tilos nassolni
Sok ember azt gondolja, a nassolás, a „tervtől való eltérés" főbenjáró bűn a diéta során.
Valójában azonban nem maga a nassolás okozza a bajt, hanem az ételek, amelyeket menet közben elrágcsálunk.
Nyilvánvalóan többnyire érdemes kerülni az olyan magas szénhidráttartalmú csemegéket, amilyen a csoki, a csipsz, a kekszek és társaik. Vannak azonban olyan nyalánkságok, amelyek akár még jó hatással is lehetnek a fogyásunkra.
Ha például eszünk egy almát vagy egy sovány joghurtot a főétkezések között, az csökkentheti az étvágyunkat, ez pedig megakadályozhat bennünket abban, hogy az étkezések során túlegyük magunkat a magasabb kalóriatartalmú ételekkel.
Ám oda kell figyelni, hiszen sokan azért éreznek állandó késztetést arra, hogy folyamatosan rágcsáljanak valamit, mert unatkoznak vagy a szorongásukat oldják vele. Az ilyen esetekben próbáljunk meg minél inkább ellenállni nassolási vágyunknak!
Olvass tovább...
5. Tilos minden, ami jó!
Egyesek még azelőtt nekikeserednek, mielőtt egyáltalán elkezdenének diétázni. Azt gondoljuk, hogy a fogyókúra alatt kizárólag ízetlen és szagtalan, „lélekölő” ételeket lehet enni – „nyúlkaját”, ahogy mondani szokás. Valójában azonban nemcsak a szervezetnek fontos, hogy néha cukros, magas zsírtartalmú táplálékokhoz is hozzájusson, hanem a szellemi egészségünknek is.
Kedvenc csemegéink teljes korlátozása felesleges, sőt kontraproduktív lehet. Ha megfosztjuk magunkat mindentől, amit szeretünk, végül engedni fogunk a kísértésnek, így – mértékkel ugyan – de nyugodtan fogyasszunk kedvenc csemegéinkből.
Forrás: PixaBay
6. Vannak jó és rossz cukrok
Általános tévhit, hogy a finomított (vagy minimális mértékben feldolgozott) cukrok, például amilyen a mézben van, egészségesebbek, mint a fehér cukor. A valóság azonban az, hogy a testünk ugyanúgy dolgozza fel a cukrot – függetlenül annak forrásától. Szervezetünk az összes cukrot monoszachariddá redukálja, ennélfogva nem a cukor típusa a mérvadó, hanem az ételek által bevitt mennyiség
– olvasható a medicalnewstoday.com oldalán.
7. Célzottan le tudjuk fogyasztani egyes testrészeinket
A legtöbb embernek általában van egy vagy több olyan terület a testén, amellyel különösen elégedetlen. Nem ritka például, hogy a nők egy része például mindenhonnan fogyni szeretne, kivéve a melléről és a fenekéről. A valóságban azonban az irányított fogyás nem lehetséges.
Minden test másképp reagál a fogyásra, és semmilyen edzésgyakorlattal sem tudjuk befolyásolni, hogy honnan tűnjön el hamarabb a zsír.
Ha azonban a fogyás párosul egy adott terület tónusait elősegítő edzésgyakorlatokkal, az egy egyenletesebb, régió-specifikusabb fogyás benyomását keltheti, és látványosabb, szebb alakváltozást eredményez.