Így állnak most a gáztartalékok, megfagyunk vagy felkészültünk a télre?
Olvass tovább...
Magyarország lehet a következő, ahol elzárják a gázcsapot?
Drámaira fordult a helyzet az alapvetően nyugat-barát Moldovában. Az aprócska kelet-európai állam ugyanis foggal-körömmel szeretne az öreg kontinens békésebb nemzeteihez tartozni, ám sajnálatos politikai és gazdasági helyzetbe került. A történelmi szempontból is sokat szenvedett ország, ugyanis egy roppant siralmas szorítóba került a háború által kiszenvedni látszó Ukrajna, és a szintén nem túl veretes Románia között. A földrajzi probléma pedig olyan problémát rejt magában, hogy
Moldova egy tekintélyes része mára orosz földgáz nélkül maradt.
A Transznisztria nevű régió (ahol százezernél is több orosz, illetve ukrán él) orosz barát. A központi kormányzat természetesen nem támogatja az autonóm tartomány törekvéseit, és míg ők a pénzcsapot zárták el, addig az oroszok tulajdonképpen a gázcsapot. És, mivel a Gazprom nem jószolgálati non-profit cég, immár nem hajlandóak a szimpátia ellenére sem gázt küldeni Moldovába.
Olvass tovább...
Moldova azon része melyet a moldávok és moldovánok (leegyszerűsítve a helyi románok) laknak, nincs problémája, hiszen ők már eddig is nyugatról kapták a földgázt. Azonban Transznisztria kormányzója máris felszólította a lakosságot, hogy azonnal kezdjék meg fűtési alternatíva alkalmazását. A tartalékaik ugyanis máris elfogytak, és az oroszok január 3. óta egyáltalán nem engednek gázt Moldova felé az állítólag kifizetetlen számlák miatt. A kormányzó szerint 72 ezer háztartás maradt így fűtés nélkül, akik így elsősorban fával lesznek kénytelenek tüzelni.
Olvass tovább...
A kormányzó a transznisztriai népesség megnyugtatására közölte, hogy ha fát nincs is módjukban biztosítani a lakosság számára, annak szállításában tudnak segédkezni. A CNN hírei szerint Ukrajna elnöke, Vologyimir Zelenszkij elkötelezettségéről nyilatkozott, miszerint
Európának együttesen kell megmutatnia azt, hogy képes Moldova energiaigényének kielégítésére.
Sajnálatosan Magyarország is roppant közel helyezkedik el a háborús konfliktushoz, illetve erőteljesen kiszolgáltatott az orosz földgáz-szolgáltatás használatával. Reméljük, hogy hazánk nem került olyan szituációba, mint a sokat szenvedett Transznisztria.